Tudósok vizsgálják a univerzum szimulációs elméletét
Thomas Campbell, a NASA volt fizikusa, azt állítja, hogy világunk egy számítógépes szimuláció. 2017-ben a The International Journal of Quantum Foundations folyóiratban publikált egy sor kísérletet, amelyekkel bizonyítani lehet ezt az elméletet. Hét évvel később a Kaliforniai Politechnikai Egyetem tudósai elhatározták, hogy végrehajtják ezeket a kísérleteket. A kutatók remélik, hogy „meggyőző tudományos bizonyítékokat szereznek arról, hogy virtuális valóságban élünk”.
A kísérletek kezdete
A csapat jelenleg Campbell egyik kísérletén dolgozik. Campbell megalapította a Nemzetközi Tudomány és Tudatosság Központot (CUSAC), amely finanszírozza ezeket a kutatásokat. Az egyik kulcsfontosságú kísérlet a két rés kísérlet módosítása, amely megmutatja, hogy a foton hullámként viselkedik, ha nincs megfigyelő, és részecskeként, ha van megfigyelő. Campbell úgy véli, hogy a megfigyelő teljes kizárása esetén semmilyen adat nem marad fenn a kísérletről.
A szimulációs elmélet alapjai
Más szavakkal, Campbell szerint megfigyelő nélkül a világ nem létezik. Mint egy videojátékban, ahol a textúrák csak akkor töltődnek be, amikor a játékos rájuk néz. Campbell úgy véli, hogy az univerzum kizárólag participatív – azaz az emberek részvétele és interakciója révén létezik.
Korábbi elméletek
Campbell nem az első, aki a szimulációs hipotézist vizsgálja. 2003-ban a svéd filozófus, Nick Bostrom azt állította, hogy a technológiailag fejlett civilizációk saját univerzum-szimulációkat futtathatnak. Ezek a szimulált civilizációk szintén olyan technológiai fejlettségre jutnak, amely lehetővé teszi számukra saját virtuális világok létrehozását, és ez a folyamat végtelenül ismétlődhet. Idővel a legtöbb értelmes civilizáció szimulációkban létezik, és így a földi emberek is egy ilyen szimulációban élhetnek.
Campbell elmélete különbözik Bostrom „ősök szimulációjától”. Campbell azt állítja, hogy a tudatosság nem a szimuláció terméke, hanem alapvető jelentőséggel bír a valóság számára.
A tudományos közösség érdeklődése
A tudósok érdeklődéssel figyelik a CUSAC csapatának tevékenységét. Ha sikerül bizonyítaniuk, hogy az emberiség szimulációban él, az alapjaiban rengetheti meg a világról alkotott képünket. Campbell öt kísérletsorozatot tervez, amelyek szerinte „segítenek kapcsolatot teremteni az emberi tudatosság és a kozmosz között”.
Fordította: Sandal-Bárány Tünde Nikoletta
(Az írást csak forrás és szerző megjelöléssel lehet megosztani, változtatás nélkül!)
Közzétette: www.fenyorveny.hu
Ha tetszett a cikk, oszd meg ismerőseiddel is, még több érdekességért, képért és videóért pedig látogass el FACEBOOK oldalunkra! Csatlakozz PINTERESTÜNKHÖZ, INSTAGRAMUNKHOZ , TELEGRAMUNKHOZ, vagy X-HEZ is! Vagy iratkozz fel a napi HÍRLEVÉLRE, hogy ne maradj le a friss hírekről!
hightech.plus