Mi van a popcornodban? / Popcorn házilag (+ receptek)
Moziban, tv előtt sokaknak kihagyhatatlan a pattogatott kukorica. De mennyire egészséges?
A kukoricával még önmagában nincs is gond mivel magas rosttartalmú gabona, B3 vitaminban gazdag és C vitamin forrás.
Ezenkívül:
- 1. A pattogatott kukoricában több a fehérje és a foszfor, mint azonos tömegű burgonyachipsben. Sőt, több vasat tartalmaz, mint a tojás és a spenót!
- 2. A pattogatott kukorica a fogyókúrázók álma: cukor- és zsírmentes, ráadásul alacsony kalóriatartalmú. Negyed liter zsiradék nélkül pattogatott kukorica energiatartalma csak 31 kcal.
- 3. A kukorica remek élelmirost-forrás. Valóban: negyed literenként 1,3 g rostot tartalmaz.
- 4. A pattogatott kukorica hihetetlenül sokoldalú. Fogyaszthatja magában, fűszerezve, édesítve, enyhén megvajazva, ropogósan vagy ragadósan – mindenképpen finom.
- 5. A pattogatott kukorica az egyik legolcsóbb nassolnivaló.
- 6. Két étkezés között is ideális: mivel a legnagyobb része levegő, ezért remekül képes elverni az éhségét anélkül, hogy veszélybe kerülne a diétája.
- 7. A kukorica nem tartalmaz glutént. Apróra őrölve zsemlemorzsa helyett lehet használni ropogós bundájú csirkéhez vagy halhoz, vagy megfűszerezve salátára szórhatod, mint a pirított kenyérkockát.
A mikrohullámú sütők megjelenésével a pattogatott kukorica készítése is leegyszerűsödött (ahogy pl. a többi készétel, zacskós levesek stb.). Viszont ez a leegyszerűsítés többet árt, mint használ.
A készen kapható különböző ízesítésű pattogatott kukoricában rengeteg E származék található, ami hosszabb távon súlyos légúti betegségekhez, tüdőbetegséghez, emésztési problémákhoz, krónikus vesebetegséghez, Alzheimer-kórhoz vezethet. A súlyos betegségeket a kukoricán lévő toxinok okozhatják.
A vaj aromás pattogatott kukorica rendkívül káros, mivel a diacetil nevű vegyianyag adja a popcornnak a jellegzetes vajízt. Kimutatták 2012-ben egy toxikológiai kutatás során, hogy ez az anyag lehet az egyik ok megszilárdult formájában a Alzheimer-kórnak.
De ha ez nem lenne elég, akkor vessünk egy pillantást a tasakok belsejébe, ami egy olyan anyagot tartalmaz – PFOA, vagyis perfluorooctanoic sav – ami megakadályozza, hogy a kipattogott kukorica darabok odaragadjanak a zacskóhoz. Ez károsíthatja a májat, asztmát és légúti betegségeket, vese problémákat okozhat, és immunrendszerünkre is romboló hatással lehet. Ezenkívül gyulladásokat okozhatnak a pattogatott kukoricában lévő hidrogénezett olajok is, amik már megváltoztatott formában találhatók meg (hiába van szója vagy kókuszolaj benne).
A transzzsírsavak igen alattomosak, és hasonlítanak az alapvető zsírsavakhoz. Szervezetünkben pedig az omega-3 és 6 összetevőit mesterséges „álzsírrá” alakítja.
A transzzsírsavak a növényi olajok hidrogénezése során keletkező vegyületek, melyek a telítetlen zsírsavakból keletkeznek. A növényi olajok (napraforgó, szója, repce), az állati eredetű zsiradékoktól eltérően jelentős mennyiségben tartalmaznak többszörösen telítetlen zsírsavakat, ezért az olajok szobahőmérsékleten folyékonyak.
Amikor az élelmiszeripar rákényszerült, hogy az állati zsírok helyett a „szívbarát” többszörösen telítetlen olajokat használjon, a kereskedelemben kapható élelmiszerek transzzsírsav-tartalma az egekig ugrott. Az élelmes élelmiszeripar ugyanis azt találta ki, hogy félig hidrogénezett olajokra tért át annak érdekében, hogy termékeinek ugyanaz a ropogós, omlós állaga maradjon, mint amit az állati zsírok és a kókuszolaj biztosítottak. Még a csecsemőknek készített babapiskóták is félig hidrogénezett zsírt tartalmaznak.
Sajnos a gyártóknak engedélyezve van, hogy popcornonként 0,5 gramm transzzsírt 0-ra kerekítsenek, így ez a csomagolásokon nem is szokott szerepelni.
Miért károsak a transz-zsírsavak?
Tudományos vizsgálatok adatai szerint 2 energia %-nak megfelelő, azaz kb. 5 g/nap transz-zsírsav bevitel 25%-kal növeli a szív- és érrendszeri megbetegedések kockázatát. Ez, a telített zsírsavakhoz viszonyítva, grammonként 4-5-ször nagyobb kockázatot jelent. A transz-zsírsavak befolyásolják a szervezet koleszterin-háztartását, így emelik a szérumban a rossz (LDL) koleszterin-szintet, és csökkentik a jó (HDL) koleszterin szintjét. Ez az oka annak, hogy a transz-zsírsavaknak szerepe van a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásában.
Popcorn házilag
A házi pattogatott kukoricához nem kell más, mint pattogatni való kukorica (piacon és nagyobb üzletekben kapható), só és némi fűszer.
Egy nagy lábos aljára kis olajat teszünk, felforrósítjuk. Beletesszük a kukoricát, a sót. Közepes lángon melegítjük fedő alatt, míg minden szem ki nem pattog. A fűszereket érdemes közvetlenül a pattogás előtt hozzáadni, nehogy megégjenek. Mehet bele fokhagyma granulátum, chili, pirospaprika, szójaszósz, stb. Teszteljük az edényünk kapacitását, elsőre csak kevés kukoricával próbálkozzunk.
Csinálhatunk édes kukoricát is: a só és fűszerek nélkül kipattogtatott kukoricát karamellen megfuttatjuk, és már készen is vagyunk. Érdekes színes kukoricákat is készíthetünk, ha a kész pattogatott kukoricát szörppel vagy természetes ételfestékkel színezett cukros folyadékon megfuttatjuk.
Popcorn receptek:
Először is itt van az Oreo ízesítésű pattogatott kukorica, amihez nem kell mást tennünk, mint kipattogtatni a kukoricát, összetörni nagyjából 12 darab Oreo kekszet, felmelegítünk némi candy melts tallért (mikrohullámú sütőben vagy gőz fölött olvasztható csoki tallérok), majd rászórjuk a kukoricára és összekeverjük.
Aztán van olyan, hogy Margarita popcorn, ami ugyan nem alkoholos, de minden igényt kielégít, ha valami fűszeresre vágyunk. Egy csipet só, őrölt chili, némi lime héja és kész.
Csípős-ecetes pattogatott kukorica: bizarrul hangzik, de a két összetevő kiválóan kiegészíti egymást. A pattogatott kukorica zacskójába öntsünk némi chiliszószt és egy evőkanál ecetet, majd rázzuk össze és kész is.
A mogyoróvajas pattogatott kukorica már kissé bonyolultabb. Ehhez szükség van mézre, cukorra, mogyoróvajra, vaníliakivonatra, csokidarabokra, valamint lehetőség szerint Mini Reese’s Peanut Butter Cups-ra (apró mogyoróvaj ízesítésű csokoládédarabok), amit ugyan nehéz beszerezni, de kis kreativitással helyettesíthető. A kukoricát kipattogtatjuk, a mézet és a cukrot összefőzzük, hozzáadjuk a mogyoróvajat, alaposan összekeverjük, míg a mogyoróvaj fel nem olvad, végül hozzáadjuk a vaníliakivonatot. Mindezt rögtön ráöntjük a pattogatott kukoricára, és egy hosszú fakanállal összekeverjük, amíg teljesen be nem vonjuk teljesen a kukoricát. Ezek után rászórjuk a Mini Reese’s Peanut Butter Cups-t, vagy annak helyettesítőjét.
Van egy olyan is, hogy Mud Buddy popcorn, (a Mud Buddy gyakorlatilag csokoládészószba kevert rizspehely), amit úgy lehet elkészíteni, hogy csokoládét és mogyoróvajat összemelegítünk, hozzáadunk némi vaníliakivonatot, ráöntjük a pattogatott kukoricára, majd egy zacskóban porcukorral összerázzuk.
A fahéjas popcorn esetében a kipattogtatott natúr kukoricához adjunk hozzá két evőkanál vajat a zacskóba, két teáskanál cukrot (vagy ízlés szerint többet), majd szórjunk némi fahéjat a tetejére, és rázzuk össze.
Amitől viszont mindenki hasra esik, az biztosan a parmezános, fokhagymás, rozmaringos pattogatott kukorica. Ehhez kell 4 evőkanál vaj, 1 gerezd zúzott fokhagyma, 1 teáskanál frissen örült rozmaring, három evőkanál repceolaj, és frissen reszelt parmezán sajt. Közepes hőfokon felmelegítjük a vajat, beletesszük a fokhagymát és a rozmaringot, 1-2 percig sütjük, amíg a fokhagyma kissé meg nem barnul, majd félretesszük. Ha kipattogott a kukorica, ráöntjük a vajszószt és óvatosan keverjük össze, majd a meleg pattogatott kukoricára szórjunk reszelt parmezánt és ízlés szerint sózzuk.
A karamellás popcorn szintén egy bonyolultabb mutatvány, de mindenképpen megéri azoknak, akik függői a karamellának. Szóval kipattogtatjuk a kukoricát, majd vajat melegítünk egy edényben, barnacukrot, kukoricaszirupot és sót keverünk hozzá, majd hagyjuk 4 percig főni. Ezután hozzákeverünk szódabikarbónát és vanília kivonatot és ráöntjük a kukoricára, majd összekeverjük. Végül beletesszük az egészet egy nagy sütőedénybe, amit behelyezünk egy 95 fokra előmelegített sütőbe és 15 percenként keverjük meg egy órán keresztül, majd hagyjuk kihűlni teljesen, mielőtt darabokra törnénk.
A sajt ízesítésű pattogatott kukorica ugyan nem ismeretlen, de fel lehet turbózni azt is még jobban, ha például cheddar-os verzióban készítjük el. Ehhez kell három evőkanál olvasztott vaj, egy evőkanál cheddar ízű sajtpor, egy teáskanál mustárpor, fél teáskanál cayenne bors, és ugyanennyi sima bors, amit rászórunk a pattogatott kukoricára, és rögtön szervírozhatjuk is.
Közzétette: www.fenyorveny.hu
Ha tetszett a cikk, oszd meg ismerőseiddel is, még több érdekességért, képért és videóért pedig látogass el FACEBOOK oldalunkra! Csatlakozz PINTERESTÜNKHÖZ és INSTAGRAMMUNKHOZ is! Vagy iratkozz fel a napi HÍRLEVÉLRE, hogy ne maradj le a friss hírekről!
Ha tetszett a cikk, oszd meg ismerőseiddel is, még több érdekességért, képért és videóért pedig látogass el FACEBOOK oldalunkra! Csatlakozz PINTERESTÜNKHÖZ és INSTAGRAMMUNKHOZ is! Vagy iratkozz fel a napi HÍRLEVÉLRE, hogy ne maradj le a friss hírekről!
buzzfeed
mindmegette.hu
nosalty.hu