Föld Órája 2014
Elérkezett az idei év Föld Órája is.És mint minden évbe (2008 óta) most is csatlakoztam és csatlakozni fogok ehhez az eseményhez. Alább megtaláljátok a hivatalos oldalra írt pár soros bejegyzésemet, mint „támogató”.-szerk.Sandal.
Egy gyertyafényes óra a Földért!
Hamarosan ismét itt a globális összefogás, a WWF Föld Órájának ideje! Március 29-én, a világ legnagyobb civil akciója során emberek milliárdjai mutatnak majd példát a környezettudatosság jegyében.
Mi is az a Föld Órája?
A Föld Órája egy világméretű önkéntes kezdeményezés, amely megpróbálja felhívni az emberek, vállalatok, intézmények, kormányok figyelmét a környezetszennyezés és a túlfogyasztás okozta problémákra. Az akció keretében arra kérik a résztvevőket, támogatókat, hogy minden év márciusának utolsó szombatján este világszerte kapcsolják le egy órára a fölösleges világítást és áramtalanítsák a különféle elektromos készülékeket.
2007 óta minden márciusban egy órára kialszik a díszvilágítás a világ legtöbb nagyvárosában. Néhány év leforgása alatt a Föld Órája az ausztrál helyi akcióból világméretű, több mint egymilliárd embert mozgósító önkéntes mozgalommá nőtte ki magát. Ez nem csak azt mutatja, hogy az embereket foglalkoztatja bolygónk egészsége, hanem hogy hajlandóak tenni is érte.
A 2011 óta az akció kiegészül egy másik felhívással is, melynek lényege, hogy tegyünk fogyasztás-csökkentési, környezetvédelmi fogadalmat az év többi napjára is.
Az akció fő célja nem az egy óra alatt elért aktuális fogyasztás csökkentés, hanem a figyelemfelhívás, hogy mindennapi életünket mennyire átszövi a túlzott, és voltaképpen fölösleges energiahasználat.
A hivatalos oldalra írt pár soros bejegyzésem az embereknek:
A Föld Órájáról még több kérdés és információ:
Milyen berendezéseket áramtalaníthatok biztonságosan?
Ezt mindenki maga dönti el, általában a szobai világítást, díszkivilágítást, számítógépeket, televíziókat, neonreklámokat, asztali lámpákat, és így tovább… Természetesen az utcai közvilágítás, a jelzőlámpák, a biztonsági és létfontosságú berendezések bekapcsolva maradnak.
Ha középületi világítást szeretne lekapcsolni, előbb egyeztessen a helyi hatóságokkal, otthonában pedig a biztonságot tartsa szem előtt. A lépcsőknél hagyjon égve biztonsági fényeket, és tartson készenlétben néhány alternatív fényforrást.
Gyertyagyújtással emelheti az esemény hangulatát, de kérjük, ekkor is ügyeljen a biztonságra, sose hagyjon égő gyertyát felügyelet nélkül, és tartsa megfelelő távolságban gyerekektől, kisállatoktól, gyúlékony anyagoktól.
Ha mindenki ugyanakkor kapcsolja vissza a világítást, nem kerül veszélybe az áramellátás?
Minden ember másként ünnepli a Föld Óráját, sokan az egy óra letelte után is kikapcsolva hagyják a világítást, így nem túl valószínű, hogy minden résztvevő pontosan ugyanabban a pillanatban kapcsol vissza. Emellett az energiatársaságok megerősítették, hogy ha ez meg is történne, nem okozna fennakadást az energiaellátásban.
Mennyivel csökkent a fogyasztás a Föld Órájának köszönhetően a korábbi években?
A Föld Órájának nem az a célja, hogy általános fogyasztás csökkentési gyakorlattá váljon, a globális villanyoltás szimbolikus cselekedet, ha úgy tetszik, ünnep. A környezeti kihívásokra és a túlfogyasztás hatásaira kívánja irányítani a figyelmet, egyben bemutatja, hogy a problémák leküzdhetőek, ha készek vagyunk összefogni a megoldás érdekében.
Hányan vettek részt a 2011-es akcióban?
5251 település, 135 országban/tartományban, beleértve 89 fővárost, illetve a világ 10 legnépesebb városa közül 9. Csatlakozott többek közt New York, Hong Kong, Rio de Janeiro, London, Peking, Los Angeles, Moszkva, Párizs, Toronto, Sydney, Nairobi, Dubai.
1551 látványosság borult sötétbe, köztük olyan világszerte ismert ikonok, mint a gízai piramisok, az Eiffel-torony, az athéni Akropolisz, a Buckingham-palota és a Big Ben, a római Colosseum és az Empire State Building.
Hogyan kapcsolódik a WWF a Föld Órájához?
2007-ben Sydneyben a WWF Ausztrália társalapítóként vett részt a Föld Órája kezdeményezés megszületésében, és elősegítette a mozgalom gyors, globális terjedését. Mivel a WWF több mint 70 országban jelen van, továbbra is fontos szerepet játszik az esemény szervezésében, és gondoskodik róla, hogy a környezetvédelmi üzenet a világ minden részére eljusson.
Mit jelképez a Föld Órája logó?
A hagyományos 60-as logó a Föld Órája akció 60 percét szimbolizálja, amellyel szeretnénk felhívni a figyelmet a környezetvédelem fontosságára.
Idén egy + jellel egészítettük ki a hagyományos logót, ezzel is biztatva mindenkit, hogy a 60 perc letelte után, az év többi napján is gondoljon a környezetére.
Föld Órája Magyarországon
(2008-2013)
(2008-2013)
Magyarországra 2008-ban gyűrűzött be a mozgalom, vagyis az akció nemzetközivé válásának első évében, ekkor még mindössze 4 település csatlakozott az akcióhoz.
2009
Az első nagy hazai rendezvényre egy évvel később, 2009-ben került sor. Március 28-án 20.30-kor 67 város kapcsolta le a fényeit, a főváros mellett részt vett a megyeszékhelyek több mint fele. Sötétbe borult számos hazai látványosság és emblematikus épület, például a Lánchíd, a Budai Vár, az egri Minaret, a Művészetek Palotája, a kecskeméti Cifra Palota és a siófoki Víztorony is. Ezenkívül több weboldal is fekete háttérrel jelent meg Föld Órája „tiszteletére”.
Több városban szerveztek külön Föld Órája programokat. Budapesten Hagyó Miklós főpolgármester-helyettes, Ördög Nóra televíziós műsorvezető és Csáki Roland, a WWF kommunikációs igazgatója egy óriási kapcsoló segítségével kapcsolták le a főváros fényeit. Csaknem 100 vállalat is csatlakozott a Föld Órájához. Csáki Roland, a WWF kommunikációs igazgatója példaértékű összefogásnak nevezte a rendezvényt. És ez még csak a kezdet volt.
2010
Egy évvel később a WWF természetvédelmi szervezet klímavédelmi akciója világszerte rekordokat döntött. A WWF Magyarország Föld Órája rendezvényén, a Budai Várban Ikvai-Szabó Imre, főpolgármester-helyettessel, Kulka Jánossal és Szabó Győzővel kapcsoltuk le a főváros fényeit pontban 2
0:30-kor. Egy órára elsötétültek Budapest nevezetességei, többek között a vár, a Parlament, a hidak, a Vajdahunyad vára, a Nemzeti Múzeum, a Hősök tere.
0:30-kor. Egy órára elsötétültek Budapest nevezetességei, többek között a vár, a Parlament, a hidak, a Vajdahunyad vára, a Nemzeti Múzeum, a Hősök tere.
Országszerte több, mint 140 település csatlakozott WWF klímavédelmi akciójához, összesen 450-nél is több iskola, alapítvány, vendéglő, bank, magán- és nemzetközi cég jelezte, hogy lekapcsolja a világítását. Számos helyen külön Föld Órája rendezvényt szerveztek, hogy felhívják a figyelmet a környezet-tudatosságra.
2010-ben A WWF közös dobolásra hívott mindenkit a Budai Várba, hogy együtt töltsük el a Föld Óráját. Igazi életre szóló élménnyel gazdagodhattak azok, akik a WWF csapatával, és a Pawaa Mitaiko fontemberével töltötték az egy óra sötétet. A dobolást a Tűzmadarak tűzzsonglőr-bemutatója tette látványossá.
„A Föld Órája alatt minden jelenlévő jelképes üzenetet írhatott a WWF kívánságfájára, láttatva és erősítve a klímavédelem ügyének fontosságát. Köszönjük mindenkinek, hogy eljött, és azoknak is, akik otthonukban vagy szórakozóhelyen kapcsolták le a világítást.” – monda Dakó Andrea, a WWF kommunikációs igazgatója.
„Ebben az évben is megmutattuk, hogy egyre több ember vállalja, hogy ha apró, jelképes cselekedettel is, de tesz a bolygóért! – tette hozzá Dakó Andrea – Reméljük, hogy a több száz millió ember és a több száz ország példát mutat, és így mindenki látja, a magunk módján, a saját lehetőségeink között igenis van rá mód, hogy a hétköznapokban is felelősen viselkedjünk, takarékosan bánjunk az energiával, és megvédjük a Földet.”
2011
2011-ben ismét kialudtak a világ nagyvárosainak díszfényei. Számos település csatlakozott az immár hagyománnyá vált Föld Órája akcióhoz. A 2007-ben Sydney-ből indult kezdeményezés mára a világ legnagyobb önkéntes akciója lett, melyhez 134 ország csatlakozott 2011-ben
2011-ben ismét kialudtak a világ nagyvárosainak díszfényei. Számos település csatlakozott az immár hagyománnyá vált Föld Órája akcióhoz. A 2007-ben Sydney-ből indult kezdeményezés mára a világ legnagyobb önkéntes akciója lett, melyhez 134 ország csatlakozott 2011-ben.
Lekapcsoltak a főváros fényei is, és felvillantak a tűzzsonglőrök lángjai. A dobosok dübörgése és az érdeklődök megtöltötték a Budai vár teraszait. A WWF 2011-ben a fenntarthatóság jegyében jelnyelvi tolmáccsal tette a rendezvényt még többek számára élvezhetővé. A vendégek, Varga Líviusz, a Quimby frontembere, Gaál Noémi, Professzor Dr. Mika János, a Külügyminisztérium, az Európai Parlament és az Európai Bizottság közös Kapcsold ki! kampányának klímanagykövete a WWF-fel együtt kapcsolták le a fényeket. A 60 perc sötétséget fényfestők tették még érdekesebbé. Líviusz alakja ördögszarvakkal kiegészítve került megörökítésre, míg mások már a jövő évre készülve a Föld Órája 2012 feliratot rajzolták meg fénnyel. Szerencsés véletlen, hogy a 3500 fős rendezvény az időjárás előrejelzések ellenére eső nélkül zajlott. A WWF másik helyszíne, a szegedi esemény kevésbé volt ezen a téren szerencsés, ott az eső miatt a rendezvény belső helyszínre kényszerült. Ez azonban nem szegte kedvét az érdeklődőknek, a lekapcsolásra és a tűzzsonglőr-bemutatóra még így is több százan érkeztek, s megtapasztalhatták, hogy legalább olyan nehéz együtt, a kezeinkben tartott gyertyák épület tetejéről visszatükröződő fényeiből megalkotni a 60-as számot, mint együtt egy aprócska fogadalmat tenni Földünkért. Az estének Közép-Európa legzöldebb egyeteme adott otthont, és a WWF áramfejlesztő biciklije segítségével azt is megtapasztalhatták a látogatók, mennyi energia kellene egy izzó működtetéséhez.
A magyarországi események után a világban még volt, ahol javában zajlottak a Föld Órája eseményei. A felkapcsolásunk pillanatában aludtak ki a London Eye fényei, de New Yorkban és Rio de Janeiróban órákkal később érkezett csak el a várva várt pillanat, míg Sydneyben órákkal a magyar lekapcsolás előtt véget ért a 60 perces elsötétülés.
„Ismét megmutatta a Föld, hogy ha összefog az emberiség, hatalmas dolgokra képes. Erre van szükség ahhoz, hogy bolygónk és lakói egy szebb jövő elé nézhessenek.” – bizakodott Dakó Andrea, a szervezet kommunikációs igazgatója. 134 ország vett részt 2011-ben a Föld Óráján, és ezúttal nem csak a 60 perc volt a tét. „Ebben az évben a cél az volt, hogy mindannyian elgondolkodjunk, hogyan tudunk tudatosabban, fenntarthatóbban élni. Visszajöttek a fények, rajtunk a sor, hogy mindennapjainkban is megtartsuk a Föld Óráját!” – szólított fel mindannyiunkat cselekvésre a vezető.
2012
Ebben az évben a WWF ismét elindította Föld Órája kampányát, a világ legnagyobb civil önkéntes akcióját. A sötétben töltött óra után hirtelen jött a felkapcsolás utáni fényár. Az este vége sem volt eseménytelen, ugyanis kihirdettük a 2012-es Föld Órája Fővárosa cím nyertesét. A megtisztelő cím Nyíregyháza városát illeti, ahonnan elképesztő számú ember, a regisztráltak közel harmada csatlakozott a kezdeményezéshez.
Március 31-én este fél kilenckor ismét kialudtak a világ nagyvárosainak díszfényei. Világszerte 150 ország és 6494 város csatlakozott a hatodik alkalommal megrendezett WWF Föld Órája akcióhoz. A WWF Magyarország csapata Budapesten a Lánchídról kapcsolta le a főváros fényeit. Ebben az évben összesen 93 magyar település,467 hazai vállalat és intézmény valamint közel 9000 magánszemély csatlakozott az akcióhoz. Budapesten négyezer ember ünnepelte az összefogás erejét és a Földet a 60 perc sötétséggel.
A lekapcsolás előtt Fábián Juli és a Zoohacker adott fergeteges koncertet, majd Acél Réka vezetésével a vendégek letették voksukat a Föld mellett. Az esemény sztárvendégei, Kulka János és Juhász Árpád is vállalást tettek a WWF Föld Órája alkalmából. A szélvihar és a rövid, de intenzív eső ellenére közel 4000 ember előtt pontban 20.30-kor közösen húzták meg a lekapcsoló kart és kihunytak a fények.
A sötétség órájában sem maradt senki program nélkül, a Lánchidat ellepték az afrikai dobosok, tűzzsonglőrök és fénygraffitisek. A színpadot birtokba vette az a különleges kerékpár, amellyel az emberi energiát lehet elektromos árammá alakítani, a szerkezetre kötött akkumulátor segítségével pedig a DJ pultnál Ezüstmedve szolgáltatta a zenét.
A sötétben töltött óra után hirtelen jött a felkapcsolás utáni fényár. Az este vége sem volt eseménytelen, ugyanis kihirdettük a 2012-es Föld Órája Fővárosa cím nyertesét. A megtisztelő cím Nyíregyháza városát illeti, ahonnan elképesztő számú ember, a regisztráltak közel harmada csatlakozott a kezdeményezéshez.
2013
A WWF Magyarország 2013-ban 6. alkalommal szervezte meg hazánkban a WWF Föld Óráját, a világ legnagyobb civil önkéntes akcióját, a főváros csatlakozásának köszönhetően pedig 5. alkalommal nyilvános lekapcsoló eseményt is rendezett a WestEnd City Center Tetőkertjében.
A március 1-je és 17-e közötti gyűjtőakcióban résztvevő látogatók régi gyertyacsonkjaikért cserébe 19 órától vehették át az újraöntött, WWF panda logóval ellátott gyertyáikat. A különleges estét Tóth Vera koncertje nyitotta meg, majd további hírességek léptek a színpadra: Kovacsics Anikó, Klivinyi Kinga, Herr Orsolya válogatott kézilabdázókkal és Szalóky Ági énekesnővel beszélgetett a természetvédelemről Acél Réka műsorvezető. A közös visszaszámlálás után Fáth Ákos, a WWF Magyarország igazgatója és dr. Bagdy Gábor főpolgármester-helyettes a hírességek segítségével egy óriás kapcsológombot megnyomva 20 óra 30 perckor lekapcsolta Budapest díszvilágítását. A Budai Vár, a Lánchíd, a Parlament és a Hősök tere elsötétülését óriás kivetítőn nézhették az érdeklődők. Ezt követően Erőss Zsolt hegymászó (†) fáklyával gyújtotta meg Magyarország legnagyobb gyertyáját, a globális éghajlatváltozás elleni összefogás 5 méter magas szimbólumát. A WWF Föld Órája résztvevői a rendezvény során kiosztott egyedi WWF-es gyertyákat is meggyújtották, így kezdetét vehette a Földért szervezett gyertyafényes buli.
A sötétség egy órájában afrikai hangszereken játszó dobosok és bátor tűzzsonglőrök szórakoztatták a népes tömeget. A zenét biciklivel hajtott DJ pult szolgáltatta: a kerékpárra Klivinyi Kinga is felpattant, hogy áramot állítson elő a zenéhez. A bolygó megmentésének 60 perce hamar elszállt, és elérkezett a felkapcsolás ideje: 21 óra 30 perckor visszatértek a fények, és véget ért a Föld Órája, hogy kezdetét vehesse végre egy fenntartható jövő.
E küldetés első lépéseként a WWF Magyarország kihirdette a 2013-as Föld Órája Főváros cím büszke nyertesét. Szigetszentmiklós bizonyult arányosan a legtöbb környezettudatos lakost számláló településnek, így a Pest megyei város egy évig viselhette a megtisztelő címet, és a győzelmet kommunikációjában is használhatta. A WWF 5 méteres viaszóriása pedig a város büszkesége lett.
Föld Órája 2014
Közzétette: www.fenyorveny.hu
Ha tetszett a cikk, oszd meg ismerőseiddel is, még több érdekességért, képért és videóért pedig látogass el FACEBOOK oldalunkra! Csatlakozz PINTERESTÜNKHÖZ és INSTAGRAMMUNKHOZ is! Vagy iratkozz fel a napi HÍRLEVÉLRE, hogy ne maradj le a friss hírekről!
Ha tetszett a cikk, oszd meg ismerőseiddel is, még több érdekességért, képért és videóért pedig látogass el FACEBOOK oldalunkra! Csatlakozz PINTERESTÜNKHÖZ és INSTAGRAMMUNKHOZ is! Vagy iratkozz fel a napi HÍRLEVÉLRE, hogy ne maradj le a friss hírekről!