Miért írtak az egyiptomiak leveleket a halottaknak?
Az ősi Egyiptom varázslatos vonzásában éljük mindennapjainkat. Az egyiptomi társadalom kultúrája, az egyiptomiak gondolatai, meggyőződései, viselkedési normái és értékei olykor meglepő módon összecsengenek a miénkkel.
E kultúra azonban tele van ismeretlen elemekkel is – eltérő értékekről, tudásról és életstílusról tanúskodik.
Bármilyen titokzatosnak és furcsának tűnnek is ezek a jelenségek, az egyiptológia célja, hogy megvizsgálja és megpróbáljon magyarázatot találni rájuk.
Egy kiváló példa erre az a szokás, hogy az egyiptomiak levelet írtak elhunyt rokonaiknak. Az írás egyedi szerepet játszott az ókori Egyiptomban, használata más volt, mint a modern korban.
Bár az ókori egyiptomiak leveleket írtak, azok többsége elsősorban adminisztratív célokat szolgált, hivatalos ügyek intézését. A személyes levelek kevésbé gyakoriak, de ha előfordultak, kiemelkedően fontosak voltak, mint például Hekanaht levelezése, melyet a XII. dinasztia elejére datálnak, és a családi ügyekkel foglalkozik.
A holtaknak írt levelek is érdekesek és egyedi szokásokat tükröznek. Ezeket általában agyagedényekre írták, majd az elhunyt sírkápolnájába helyezték, áldozatul felkínálva az elhunyt hozzátartozóknak.
Az, hogy valaki levelet írjon elhunyt rokonainak, már önmagában is furcsa, de a levél tartalma még meglepőbb. Ezek a levelek nem az elhunyt további sorsát részletezik, vagy érdeklődnek arról, hogyan boldogulnak a túlvilágon. Ehelyett aktuális problémákkal foglalkoznak, mint az adósságok, betegségek, gyermekáldás vagy a mindennapi élet nehézségei – sőt, az élők számítanak a holtak támogatására.
A holtaknak írt leveleket általában tálakra írták, majd ételekkel töltötték meg, és az elhunyt szellemének áldoztak. Ritkábban, de előfordult, hogy a levelet papiruszra vagy vászonra írták, amelybe szobrocskát csomagolhattak. Néha pedig magát a néhai rokont is megdorgálták a levélben, amiért nem tett meg mindent az élők érdekében.
Az ókori egyiptomiak szemében sok minden kívül állt az emberek közvetlen fennhatóságán. A betegségek rendszertelenek voltak, és a villám is lecsaphatott a derült égből. Még napjaink tudományának emberei is nehezen tudják befolyásolni a természetet és a véletlent.
A holtaknak írott levelek egyfajta kommunikációt teremtettek az élők és a halottak között. Az egyiptomiak úgy vélték, hogy a világ eseményeit magasabb hatalmak irányítják, és az események nem véletlenszerűek, hanem az istenek és szellemek befolyásolhatják azokat. Ha egy probléma valamilyen rossz szellem számlájára írható, akkor ki más segíthetne az élők oldalán, mint egy néhai rokon, aki már a túlvilágon él?
Az áldozati kultusz a boldog halottak életének túlvilági fenntartását szolgálta az egyiptomi hitvilágban. A családtagok áldozatokkal tisztelték meg az elhunytak emlékét a sírkápolnában. Ez nemcsak emlékezés volt, hanem az elhunyt „ka”-ját, azaz szellemét is táplálni kellett. Az áldozatok élelmiszerből és egyéb szükségletekből álltak.
Az előkelő sírok falain sírrajzok és feliratok örökítették meg az áldozatokat, és számos feljegyzés található a családtagok által végzett kultuszról vagy a szertartásokról. Cserébe az elhunytak közbenjárhattak az élők problémáinak megoldásában, melyeket az élők nem láthattak vagy nem érthettek. Néhány levél például azt kéri, hogy az elhunyt jelenjen meg az író álmában, és mutassa meg, hogy támogatja őt.
A kölcsönösség egyik példája a hui tál nevű áldozati edényben található levél, melyben az ah-szellemre hivatkoznak: „Az ah-szellemnek éppen azért mutatunk be halotti áldozatot, hogy vigyázzon azokra, akik még a Földön járnak.”
A holtaknak írt levelek régebbre nyúlnak vissza, az óbirodalom vége felé keletkeztek először, és mintegy ezer évvel később, az újbirodalom utolsó szakaszában, feleslegessé váltak. Az istentiszteletek egyre személyesebbé váltak az újbirodalomban, és az emberek egyre inkább közvetlen kapcsolatban érezhették magukat az istenekkel. Az imádságok és reménykedés mellett írásban is kérték az istenek segítségét, és úgy érezték, hogy az elhunytak is segíthetnek, bár az istenek még hasznosabbak voltak.
Közzétette: www.fenyorveny.hu
Ha tetszett a cikk, oszd meg ismerőseiddel is, még több érdekességért, képért és videóért pedig látogass el FACEBOOK oldalunkra! Csatlakozz PINTERESTÜNKHÖZ, INSTAGRAMUNKHOZ , TELEGRAMUNKHOZ, vagy X-HEZ is! Vagy iratkozz fel a napi HÍRLEVÉLRE, hogy ne maradj le a friss hírekről!