A jelenlét mesterfoka és az idő illúziója
A „jelenben lenni” fogalma: Mit jelent valójában?
A „jelenben lenni” kifejezés manapság gyakran elhangzik spirituális körökben, de vajon mit takar ez valójában? Sokan azt gondolják, hogy a múlt elengedését és a jövő aggodalmaitól való megszabadulást jelenti. Azonban ez a megközelítés nem teljes, sőt félrevezető is lehet.
A múlt és a jövő nem torzítások, hanem rejtett igazságok kulcsai
A múltban elszenvedett traumák, a elkövetett hibák és a beteljesületlen vágyak mély nyomokat hagyhatnak a lelkünkben. Ezek a traumák befolyásolhatják a jelenbeli gondolatainkat, érzéseinket és viselkedésünket. Ugyanakkor a múlt értékes tanításokat is hordoz magában, ha hajlandóak vagyunk tanulni belőle.
A jövőbeli aggodalmak és félelmek szintén megnehezíthetik a jelenben való elmerülést. Azonban a jövő nem csupán egy fenyegető bizonytalanság, hanem lehetőségek tárháza is. Ha nyitottá válunk a jövőre, és bízunk a képességeinkben, akkor ahelyett, hogy aggódnánk, elkezdhetjük megteremteni a vágyott jövőt.
A tér-idő kontinuum: Az illúzió és a valóság összefonódása
Albert Einstein téridő kontinuum elmélete forradalmasította a tudatunkat arról, hogy mit is jelent az idő. A lineáris idő illúzióvá válik, a múlt, a jelen és a jövő összefonódik egy örökké változó, dinamikus térben.
Képzeljük el, hogy a világegyetem egy hatalmas, alaktalan medúza, mely folyton új formát ölt. A medúza minden pillanatban változik, múltbeli tapasztalatait hordozza magában, miközben a jövő felé nyúlik. A múlt pillanatai megszűnnek létezni, de esszenciájuk beleolvad a jelenbe, befolyásolva a jövő alakulását.
A medúza metafóra: Az univerzum átalakulása
A medúza metafóra segít megérteni, hogy a múlt, a jelen és a jövő nem elkülönülő elemek, hanem egymással összefüggő részei az univerzumnak. A múltbeli tapasztalataink formálják a jelenünket, és a jelenbeli tetteink befolyásolják a jövőnket.
Például:
Ha reggel elindulunk otthonról a munkahelyünkre, a lineáris időben azt mondhatjuk, hogy eltelt egy bizonyos időtartam a távozásunk és az érkezésünk között. De a téridő kontinuum szemszögéből nézve a medúza folyamatosan alakult, útvonalunkat befolyásolva a körülöttünk lévő összes tényező alapján. Az utca forgalma, a közlekedési lámpák működése, sőt még a saját gondolataink és érzéseink is befolyásolták azt a formát, amit a medúza ebben a pillanatban öltött.
A tudatos jelenlét: A múlt elengedése, a jövő nyitottá tétele
A tudatos jelenlét azt jelenti, hogy elfogadjuk a múlt tanulságait, anélkül, hogy ragaszkodnánk hozzájuk, és nyitottá válunk a jövő lehetőségeire, de nem aggódunk miatta. Ez nem azt jelenti, hogy el kell felejtenünk a múltat, vagy hogy nem kell terveznünk a jövőt. Azonban a múlt nem határozhatja meg a jelenünket, a jövő pedig nem okozhat félelmet, ha a jelenben élünk.
A gondolatok és érzelmek ereje
A gondolataink és érzelmeink nem ellenségeink, hanem a tudatunk termékei. A múltból származó igazságokat hordoznak, segíthetnek megérteni a jelen pillanatot. Fontos, hogy ne elnyomjuk őket, hanem mélyrehatóan megvizsgáljuk, mit üzennek nekünk.
Áramlásba kerülve: Az igazi összhang megtalálása
Az igazi bölcsesség nem a múlt tagadásában vagy a jövő elkerülésében rejlik, hanem a teljes áramlásba merülésben. Ez azt jelenti, hogy elfogadjuk a múltból érkező energiákat, a jelen pillanatot teljes mértékben átéljük, és a jövő felé nyitottá válunk, anélkül, hogy aggódnánk miatta.
Képzeljük el magunkat egy gyors folyó közepén. A múlt olyan, mint a folyó felső szakasza, a jövő pedig a lefelé tartó áramlás. A jelen pillanat az a szikla, amelyen éppen állunk. Nem tudunk a múlton változtatni, ahogyan az áramlás irányát sem befolyásolhatjuk. De eldönthetjük, hogy hogyan viszonyulunk az áramláshoz. Ellenállhatunk neki, és leküzdhetnek minket a hullámok, vagy ellazulhatunk, és megengedhetjük magunknak, hogy sodródjunk az áramlattal.
Az áramlásba kerülés azt jelenti, hogy elfogadjuk a jelen pillanatot, minden kihívással és örömmel együtt. Ez azt jelenti, hogy elengedjük a múltbéli sérelmeket és a jövőbeli félelmeket, és ahelyett, hogy az irányítást hajszolnánk, inkább az áramlással „együttműködünk”.
A tudatos jelenlét gyakorlása
A tudatos jelenlét nem csupán egy filozófiai fogalom, hanem egy gyakorlati út a megvilágosodás felé. Meditáció, mindfulness technikák és a múltbeli traumák feldolgozása révén elsajátíthatjuk a jelen pillanatban való teljes elmerülés művészetét.
A meditáció segít elcsendesíteni az elmét és megfigyelni a gondolatainkat és érzéseinket ítélkezés nélkül. A mindfulness gyakorlatok arra ösztönöznek minket, hogy figyeljünk a testünk jelzéseire és az érzékszervi tapasztalatainkra. A múltbéli traumák feldolgozása pedig lehetővé teszi, hogy elengedjük a régi sérelmeket és félelmeket, amelyek megakadályozhatják a jelenben való létezésünket.
Minél többet gyakoroljuk a tudatos jelenlétet, annál könnyebbé válik a mindennapi életünkben is alkalmazni. Így jobban kezelhetjük a stresszt, kreatívabbá válhatunk, és mélyebb kapcsolatokat alakíthatunk ki másokkal.
Összefoglalva:
- A jelen pillanat túlmutat a lineáris idő illúzióján, és összefonódik a múlttal és a jövővel.
- A múlt és a jövő nem az ellenségeink, hanem a jelen pillanat megértésének kulcsai lehetnek.
- A tudatos jelenlét azt jelenti, hogy elfogadjuk a múltat, nyitottá válunk a jövőre, és a jelen pillanatban élünk.
- A meditáció, a mindfulness és a múltbéli traumák feldolgozása segíthet elsajátítani a tudatos jelenlét művészetét.
Írta: Sandal-Bárány Tünde Nikoletta
(Spirituális tanácsadó/Angyalközvetítő/Mandalakészítő -és festőművész)
(Az írást csak forrás és szerző megjelöléssel lehet megosztani, változtatás nélkül!)
Közzétette: www.fenyorveny.hu
Ha tetszett a cikk, oszd meg ismerőseiddel is, még több érdekességért, képért és videóért pedig látogass el FACEBOOK oldalunkra! Csatlakozz PINTERESTÜNKHÖZ, INSTAGRAMUNKHOZ , TELEGRAMUNKHOZ, vagy X-HEZ is! Vagy iratkozz fel a napi HÍRLEVÉLRE, hogy ne maradj le a friss hírekről!