Titokzatos Dolmenek: 25 ezer éves építmények Oroszországban
A Dolmenek rejtélye: Kik és mikor építették?
A Kaukázus hegységei között, Oroszország területén elszórtan szétszórva olyan különleges építményeket találunk, melyek a múlt homályába révedve kérdeznek minket, hogy mi is lehetett valójában szerepük és funkciójuk. Ezeket az építményeket a helyiek dolmeneknek nevezik, és még mindig rejtély, hogy pontosan mire szolgálhattak.
A kutatók és régészek még mindig nem jutottak egyetértésre azoknak az óriási kőstruktúráknak a céljáról és funkciójáról, melyek a Tzelentzchik, Tuapse, Novorosszijszk és Szocsi városok környékén találhatók. A környéken több száz ilyen megfigyelésre érdemes építmény található, melyek korát a szakemberek különböző módon becsülik. Vannak, akik szerint ezek akár 25 ezer évesek is lehetnek, mások pedig csak néhány ezer évre teszik a korukat.
Több ezer évnyi múlt: A Dolmenek történelme
Az Oroszország és Abbházia területén elterülő kb. 12000 négyzetkilométeren szétszórtan megtalálható kaukázusi dolmenek az ősi építészet egyedülálló emlékei. Ezek a monumentális kőtömbök pontosan illeszkednek egymáshoz, olyan precizitással, ami meghökkentő a korai kőépítészet tekintetében. A kőzeteket 90 fokos szögben vagy kör alakban munkálták, amelyekből az építmények állnak.
Globális összefüggések: A kaukázusi Dolmenek és a világ megalitikus építészete
Ezek a kaukázusi dolmenek hasonlóságot mutatnak Európa és Ázsia más részein található megalitikus építményekkel, például az Ibériai-félszigeten, Franciaországban vagy akár Indiában is fellelhetőek hasonló struktúrák. Bár sok elmélet született arról, hogy mi lehetett az okuk ennek a globális hasonlóságnak, az igazság továbbra is homályban van.
A Nyugat-Kaukázusban közel 3000 ilyen megalitikus építményt dokumentáltak, habár a kutatások folyamatosan újabbakat fedeznek fel, és sajnos egyre több is pusztul el az elhanyagoltság és a természeti erők hatására. Sok közülük négyzet vagy trapéz alaprajzú, különböző formájú és méretű, de mindegyik előtt egy nyílás található, melyek között a leggyakoribbak a kerek vagy négyzet alakú ablakok.
A dolmenek körül talált tárgyakat, például bronz- és vaskori kerámiákat, emberi maradványokat, valamint ékszereket és eszközöket találtak. Ezáltal fontos nyomokat hagytak hátra, segítve a kutatókat az építmények kora és funkciója meghatározásában. Bár a díszítésük általában egyszerű, sokszor találkozhatunk rajtuk különféle geometriai mintákkal és vonalakkal, melyek még további kérdéseket vetnek fel a dolmenek titokzatos világával kapcsolatban.
Szerző: Sandal-Bárány Tünde Nikoletta / www.fenyorveny.hu
Az írást csak forrás és szerző megjelöléssel lehet megosztani, változtatás nélkül!)
Ha tetszett a cikk, oszd meg ismerőseiddel is, még több érdekességért, képért és videóért pedig látogass el FACEBOOK oldalunkra! Csatlakozz PINTERESTÜNKHÖZ, INSTAGRAMUNKHOZ , TELEGRAMUNKHOZ, vagy X-HEZ is! Vagy iratkozz fel a napi HÍRLEVÉLRE, hogy ne maradj le a friss hírekről!