Tanmese: A bátorság és a kegyelem
Amikor valaki túlértékeli magát, gyakran figyelmeztetik őt:
„Ne legyél sáska, ami megpróbált leállítani egy szekeret.” A mondás egy kínai legenda, a tavaszi és őszi időszakba nyúlik vissza. Egy napon egy király az embereivel elment vadászni. A szekerek éppen mendegéltek az úton , amikor hirtelen egy sáska állt eléjük az út közepén, sarlóhoz hasonló nyitott mellső lábaival. Nyilvánvaló volt, hogy megpróbál harcolni a kocsi ellen, hogy visszatartsa azt.
A király nagyon meglepődött és megálljt parancsolt csapatának, majd megkérdezte, hogy milyen teremtmény volt, amely őt feltartóztatta. Amikor elmondták neki, hogy egy sáska volt, ami a kihívást jelentette, a király hangosan sóhajtott a sáska bátorságán. Egy pillanatig tűnődött, majd hozzátette: „Nagy kár, hogy ez a teremtmény nem több egy rovarnál. Ha ember volna, ő lenne a legbátrabb harcos a világon.” A király megparancsolta, hogy fordítsák meg a szekereket és hagyják a sáskát harciasan állni ott.
Amikor az emberek meghallották király szavait, meghatódtak és eltökélték magukat, hogy életüket az országnak szenteljék.
Ahogy az idő múlt, a mondás jelentése az ellentétére változott. Most ez azt jelenti, hogy valaki túlértékeli magát és megpróbál visszatartani egy nála felsőbbrendű erőt.
Eddig a történet, egyszerűsége ellenére nagyon sok mondani valója van:
1.Egyik oldalon a sáska története volt, akinek bátorsága volt abban, hogy nála erősebb erővel szembe álljon, de a történethez az is hozzátartozik, hogy élete a felsőbbrendű erő kegyelmére volt bízva. Ugyanakkor a bátorság a felsőbbrendű erőt is tiszteletre indította. Hogy tudjátok így lesz majd a világ végén is: Isten hajlékába nem juthatnak be a gyávák, akik nem mertek bízni az igazságban és szeretetben, hanem azt hangoztatták: „ebben a világban nem lehet…” és jutalma nem marad el azoknak a keveseknek, akik tisztán küzdenek Isten országának eljöveteléért.
2.A másik oldalon ott volt a király története, akinek volt hatalma, hogy a sáskán egyszerűen áthajtson, de inkább kegyelemre indult ellene. Azok az igazán nemes emberek, akik a legkisebbekben is meglátják a legnagyobb értéket, az Isteni aspektusokat, mert nekik adatott meg az erkölcs ajándéka. Aki a másik emberben csak a hibát látja, és nem fedezi fel és tiszteli annak erősségeit, az az ördöggel cimborál és méltó az ítéletre.
3.A harmadik oldalon a szolgák története is tanulságos. Bár a király nem méltatta az ő odaadásukat és bátorságukat, mégis megérezték azt, hogy bár óriásnak számítanak test szerint a sáskával szemben, mégis aprók a sáska bátorságához képest. Egy sáskától is van mit tanulni. A helyes úton járó ember minden lénytől el les valamit: lehet a sáskától a bátorságát, a kutyától a hűségét, a majomtól a bohóságát. Legtöbbször azoktól lehet a legtöbbet tanulni, akiket semmire sem méltatunk., mert harag van, vagy büszkeség ellenük a szívünkben.
Még sok tanulsága van a történetnek, te is keress néhányat, ha van kedved. Ha találsz, akkor ne csak rá csodálkozz a rejtett tudásra, amelyet a mese rejt, hanem tedd magadévá…. ne úgy, hogy megjegyzed a történetet és holnap mindenkinek meséled, hanem úgy, hogy a tanulságok által fejlődsz, alakítod át az életed.
Közzétette: www.fenyorveny.hu
Ha tetszett a cikk, oszd meg ismerőseiddel is, még több érdekességért, képért és videóért pedig látogass el FACEBOOK oldalunkra! Csatlakozz PINTERESTÜNKHÖZ, INSTAGRAMUNKHOZ , TELEGRAMUNKHOZ, vagy X-HEZ is! Vagy iratkozz fel a napi HÍRLEVÉLRE, hogy ne maradj le a friss hírekről!