Szervezetünk tisztítása és méregtelenítése gyógyteákkal
Ha még nem méregtelenítettünk, akkor érdemes fokozatosan kis lépesekkel kezdeni, nem kell rögtön egy hétig böjtölni, elég, ha 2-3 napig vizet, facsart gyümölcslevet, friss szezonális gyümölcsöt, salátákat fogyasztunk. Fontos hogy legalább 1,5-2,5 liter vizet igyunk. A hét többi napján együnk teljes kiőrlésű gabonából készült termékeket, zöldséget, gyümölcsöt (nyersen), így a rostanyag kitisztítja az emésztőrendszerünket. Ehetünk tengeri halat is, mert az nem terheli meg a szervezetünket. Kevesebbet fogyasszunk cukorból, csokiból, szénhidrátból, és alkoholból.
Aki már tapasztaltabb az böjtölhet, vagy végezhet léböjtöt. Ebben az esetben készüljünk fel a szervezetünk heves reakcióira (hasmenés, rosszullét, bőrkiütések), mert a szervezet ilyen esetben gyorsabban üríti a felhalmozódott méreganyagokat.
Különösen hatásos máj tisztító növények: avokádó, zöld tea, articsóka, káposzta, csírák, citrusfélék és a keserű ízű ételek (a keserűanyagok stimulálják a májat, így fokozottabb a méregtelenítés). Epetisztítók: alma, citrom, uborka, édesburgonya.
Vértisztítók: fokhagyma, gyömbér, erős paprika. Nyiroktisztítók: répa, paradicsom, eper, sötét leveszöldségek. Lúgosítani is érdemes (szódabikarbóna, citrom, zöld növények nyersen, spirulina alga).
A méregtelenítés hatásosabb fogyó holdnál és újholdnál. Aki fogyó holdnál egy napig böjtöl, sok betegséget megelőz, mert a test méregtelenítési készsége ilyenkor a legmagasabb. Ha meg akarunk szabadulni a rossz szokásainktól, akkor ez a nap a legalkalmasabb kezdet erre.
Ihatunk különböző gyógyvizeket, amiket gyógyforrások kútjainál töltünk palackokba, stimulálhatjuk a testünk akupresszúrás pontjait is, járhatunk különböző nyirok-, illetve méregtelenítő masszázsokra, sportolhatunk, mehetünk szaunába, és ihatunk citromos vizet (reggel étkezés előtt fél órával), ezek mind segítik a szervezet tisztulását.
Vannak különböző gyógygombák, amik segítenek a szervezet tisztulási folyamataiban (pl. pecsétviaszgomba: vértisztító, méregtelenítő, vízhajtó hatású, egyensúlyba hozza a bélműködést).
A tölgyfa a testi-lelki méregtelenítés fája. Ha szemből öleljük meg, akkor energiát veszünk fel, ha háttal dőlünk a törzsének, akkor a negatív érzelmeinktől szabadulunk meg. Egészséges nagy fát válasszunk, mert annak nagy az életereje.
A máriatövis kivonat kiváló májtisztító. Fontos hogy ezt a szervünket (ami a legfőbb méregtelenítőnk) rendszeresen tisztítsuk, mert az életünk során felgyülemlenek benne a káros anyagok, és akkor nem lesz képes regenerálódni, vagyis ha nem tudja kiválasztani megfelelően a mérgeket, akkor azok más szerveinket fogják károsítani, mérgezni.
A salaktalanítást megkönnyítik a gyógyteák (zöldtea, kombucha tea, csipkebógyótea, mentatea stb.) melyekhez a különböző gyógynövényeket patikába lehet beszerezni, vagy a természetben is begyűjthetjük őket. Utána ízlés szerint összekeverhetjük, és abból készíthetünk teát.
Méregtelenítő gyógyteák
Méregtelenítő Tea keverék: Keverjünk össze néhány méregtelenítő gyógynövényt pl. hársfavirágot, csalánt, citromfüvet, és fehérüröm füvet, majd tegyünk ebből a keverékből egy teáskanállal egy csészébe, öntsünk rá forró vizet. Hagyjuk lefedve 10-15 percig szűrjük le (műanyag szűrővel) és már ihatjuk is. Reggel este igyunk egy csészével. Akkor a leghatásosabb, ha édesítő nélkül fogyasztjuk étkezés előtt 20 perccel.
Ha nem szeretjük a kesernyés ízű teákat, akkor ihatunk menta teát is, az frissítő kellemes ízű. Ha nem áztatjuk sok ideig, akkor nem lesz kesernyés, tömény íze.
A tisztítóteás méregtelenítést kúraszerűen (1-2 hónapig) érdemes végezni, és évente 2-3-szor ismételjük, ha szükségét érezzük.
„A gyógyítás nem az orvostól, hanem a természetből ered.
Az orvosnak tehát nyitott elmével a természetből kell kiindulnia.”
/Paracelsus/
Csalántea
A csalán leveléből készült tea, feloldja az anyagcseréből származó salakanyagokat, eltávolítja a szervezetből a mérgeket, vértisztító, vízhajtó (tisztító kúra, böjt). A vesét fokozatosabb vízkiválasztásra készteti. Tisztítja a vizeletkiválasztó rendszert, s fokozza a szervezet védekező erejét. A vesekő képződésre hajlamosaknak ajánlott rendszeresen fogyasztani csalánteát, mert segítségével a homok jobban kiürül. Tisztító hatása kedvezően hat a gyomor- és bélhurut esetén. Teája élénkítő hatású, sok vitamint és ásványi anyagot (pl. vasat) tartalmaz. Vizelethajtó, emésztést serkentő és keringést javító anyagai csökkentik a vér húgysavszintjét, ezért hatékonyan alkalmazható köszvény, ízületi gyulladás, ill. reuma kezelésére.
Magas az A és C-vitamin tartalma. Antioxidánsokat, szelént tartalmaz. Serkenti a hormontermelést. Kedvező hatással van a hasnyálmirigyre, így a vércukorszint is csökken.
Vértisztító hatása miatt enyhíti az allergiás tüneteket (ekcémát, szénanáthát, asztmát, csalánkiütéseket). Eltünteti a pattanásokat, és egyes bőrbetegségek esetén is hatásos (pl.: övsömör, ekcéma). Csökkenti a permenstruációs tüneteket, mivel csökkentik a szervezet folyadék visszatartását.
Gyökere: Gyulladáscsökkentő és immunerősítő hatású. Csökkenti a koleszterin szintet, enyhíti a prosztata jóindulatú megnagyobbodásának tüneteit. A népi orvoslás a teáját ajánlja még köhögéscsillapításra, fájós torokra, hurutos állapotok megszüntetésére, magas vérnyomás csökkentésére,
Külsőleg: Vérzéscsillapításra is alkalmas: a felső hajtásokat leszedve, műanyag zacskóba téve pépesítjük (tiszta kővel, vagy kalapáccsal). A pépet ruhára tesszük és ráhelyezzük a vérző sebre. A vérzésnek perceke belül el kell állnia. Fájdalomcsillapítás: Ha fáj a vénás végtag az előbb leírt eljárással enyhíthető a fájdalom. A csalánlé-borogatás is ezt a célt szolgálja. Mind a pépes, mind a csalánléből készült borogatás csillapítja az ütéssel járó fájdalmakat.
Aranyeres bántalmakra, ülőfürdőként.
A reumás testrészek csalánnal csapkodása ősi gyógymód, mely különösen isiász és lumbágó esetén hatásos. Órákon át meleg érzést okoz. Ilyenkor a bőr erősen kipirul és megduzzad. Ekkor a bőrszövet sok vért kap, így a reumatikus fájdalmakat okozó lerakódások, gyulladások belülről szüntethetők meg. Fontos, hogy a csalánozás után ne érje hideg víz a bőrt, mert a meleg érzet égésbe megy át.
Szépségápolás: Fiatal levelei összehúzó hatása miatt arcgőzölésre ajánlott. A belőle készült krém bőrtisztító hatású, zsíros bőrre különösen jó hatással van. Levelei üdévé teszi a leheletet. Serkenti a fejbőr vérellátását, erősíti a hajhagymákat. Gyorsabban nő a haj és szép fényű lesz.
Hajmosás: Egy öt literes edényben 4-5 maréknyi friss vagy szárított csalánra hideg vizet öntünk, majd lassú tűzön forrásig melegítjük. Ezután 5 percig állni hagyjuk. Ha gyökeret használunk, jó maréknyit áztassuk hideg vízbe egy éjszakán át, másnap forraljuk fél, és 10 percig hagyjuk állni. A fejmosáshoz ilyenkor natúr szappant használjunk.
Hársfa virág:
Jótékony hatásai: A népi gyógyászat szerint jó idegerősítő és vértisztító szer, görcsoldó és a fejfájást is enyhíti. A növény antibakteriális hatású flavonoidokat, nyálkaanyagokat, cseranyagot és illóolajat tartalmaz. A hársvirágot a meghűléses megbetegedések megelőzésére legalkalmasabb gyógynövénynek tartják. Különösen a nátha az, amit a hársfavirágtea és a fokozatosan emelkedő hőfokú lábfürdő alkalmazásával sikeresen leküzdhetünk. Az orvostudomány a lázzal járó megfázásnál, mint izzasztóteát ajánlja. Légúti hatás: köhögéscsillapító, torokgyulladást csökkentő.
Idegrendszeri hatás: feszültségoldó, nyugtató.
Bőrre gyakorolt hatás: izzasztó, bőrtisztító.
Emésztőrendszeri hatás: rossz szagú széklet, hasmenés, valamint a vastagbél görcsös állapotánál ajánlott fogyasztani. A terhesség során előforduló álmatlanság ellen, lefekvés előtt ajánlott melegen egy bögre hársfateát elkortyolgatni.
A kellemes illatú és ízű hársfaméz, a kolin tartalma miatt hatásosan enyhíti a gyomorsavtúltengést, és gátolja a zsír lerakodását az érfalra.
Citromfű
Serkenti a máj működését, emésztésjavító, puffadás gátló. Alvási zavarokra, kezdődő depresszióra, idegnyugtatásra, ideges eredetű szívpanaszokra használjuk, nyugtató hatása miatt. Szabályozza a pajzsmirigy működését és csökkenti a túltermelésből adódó idegességet. Menstruáció előtti idegfeszültség csökkentésére is alkalmas.
A vírusölő hatása miatt, elősegíti az ajak herpesz gyógyulását, és csökkentik a vírus kialakulásának gyakoriságát. Izzasztó hatása is van.
Menta
Fokozza a nyál és epe termelést, a gyomorbántalmaktól szenvedők alkalmazhatják puffadás és hányinger ellen, segíti az emésztést és szélhajtó, gyomorerősítő hatása is van. A Köhögést is enyhíti. Epegyulladásnál, menstruációs zavaroknál is segítségül hívhatjuk, hiszen görcsoldó, nyugtató, összehúzó hatása is van.
Külsőleg: sportolás vagy fizikai munka után nyugtatja a fáradt lábat. Keverjük össze olíva olajjal a menta levél pépjét, vagy a teáját és borogassuk vele a lábunk.
Ha fáj a fogunk vagy a fejünk, akkor a halántékunkat, vagy az ínyünket dörzsöljük be mentaolajjal, mert a menta fájdalomcsillapító is.
Leégésre és rovarcsípésre is tehetünk mentateás borogatást, mert enyhíti a viszkető égő érzést.
A zsíros arcbőrt ajánlott mentateával lemosni, mert jótékonyan hat rá.
A testszagot megszünteti, ha a fürdővízbe mentateát öntünk.
Orrdugulásnál igyunk mentateát vagy lélegezzük be az illatát, mert csökkenti a nyálkahártya gyulladását.
Alkoholos tinktúrája fájdalomcsillapító hatású, krém formájában reumára is alkalmazható.
Csipkebogyó
Magas C-vitamin tartalma fokozza a szervezet ellenálló-képességét, a flavonoidok gyulladás gátló és antibiotikus immunerősítő hatást fejtenek ki, a pektinek pedig segítik az emésztést. Méregtelenítésre is nagyon kiváló. Erősíti a vérerek falát. Megelőzésként segíti a csontok erősödését, szilárdságát és a csontképződést.
Fehér üröm
Étvágyjavító, emésztésserkentő, epe és szélhajtó, Enyhíti a reumás fájdalmakat és oldja a görcsöket.
Gyermekláncfű (Pitypang)
Ez a kedves, sárga virágú pitypang rendkívül erős méregtelenítő hatással bír. Jó vizelethajtó hatása van, a benne található keserűanyagok pedig stimulálják a májat, így intenzívebb a méregtelenítés. Szintén ezek a keserűanyagok segíthetnek gyomorpanaszok esetén is
A teába a gyökér és a levelek is alkalmazhatóak. Keverjünk össze egy rész pitypangot két rész hárssal és mentával. Ezek kellemes íze elnyomja a keserűséget. Egy púpozott teáskanálnyit tegyünk két deci vízhez, negyed óráig áztatjuk. Lehetőleg mézzel fogyasszuk, ne cukorral.
Bodza virág
A bodza virágából készült tea vértisztításra, vizelethajtásra és izzasztásra használatos, de akár testsúlycsökkentésre is ihatjuk. Ilyenkor napi 5 csésze kell belőle legalább 4 héten keresztül. Segíti az emésztést, enyhíti a köhögést, gyorsítja a nátha lefolyását.
Külsőleg toroköblögetésre használhatjuk.
A legenda szerint a bodzafában tündérek laknak, ezért énekelni kell a kivágása közben, hogy a tündérek még időben el tudjanak menekülni.
Kamilla virág
A kamilla tea méregtelenítő, frissítő, fájdalomcsillapító, görcsoldó, gyulladáscsökkentő, antibakteriális, antiallergén és nyugtató hatása közismert.
Külsőleg: A kamilla hajápolásra is alkalmas, csillogóvá varázsolja a hajat, főképpen a szőke hajra ajánlott.
Égési sebek kezelésére itassuk át teával a kötszert és azzal borogassunk, vagy használjunk erre a célra gyártott kamillás kenőcsöt. A krém ekcémára is hatásos.
Zúzódások, rándulások, bőrkeményedések és tyúkszem kezelésére is használható.
A száj nyálkahártyájának fertőtlenítésére és a fogínygyulladás kezelésére kiváló.
A fáradt szem és az enyhe szemgyulladás esetében jól alkalmazható a kamillából készült szemcsepp.
Máriatövis
(népies nevén őszbogáncs vagy szamárkóró)
A máriatövis fogyasztásával tápláljuk és óvjuk a májunkat, az egyik legfontosabb szervünket, hogy egészséges legyen és megfelelően tudjon működni.
Az emberi test legnagyobb belső szerve a máj. A májnak több száz fontos és egyedülálló feladata van. Az egészséges májműködés éppen ezért elengedhetetlen szervezetünk egészségét illetően. Kiemelkedő szerepe van az ásványi anyag és vitaminellátásban és az anyagcserében. A máj felel a szervezet koleszterinszintjéért is, hiszen a szervezetben található koleszterinmennyiségnek körülbelül a felét a máj állítja elő. A máj testsúlyszabályozásban is szerepet játszik azáltal, hogy a zsírok lebontásához epét termel.
A máj egyedülálló szerveink közül abban, hogy hihetetlen mértékben képes a regenerálódásra. A máj elsődleges feladata a méregtelenítés. A bélből felszívott anyagokat (tápanyag, mérgező anyag) kiválasztja és lebontja.
A máriatövis legfontosabb hatóanyagát, a szilimarint (antioxidáns és gombaölő) az érett növény magjából vonják ki. Erősíti a májat, védi a májsejteket a beérkező mérgekkel szemben, és biztosítja a szervezetben jelenlévő toxikus anyagok feldolgozását és eltávolítását. Antidepresszánsként is működik, segít megmozgatni a máj stagnáló energiáit. A máriatövis nyugtatja és hidratálja a nyálkahártyát, ezért nagyszerű orvosság vese- és húgyhólyag problémákra, valamint bőrgyulladásokra is.
Gyógyhatása:
~ stabilizálja és erősíti a májsejt-membránokat
~ semlegesíti a szabad gyököket
~ serkenti a májsejtek termelődését
~ felgyorsítja a károsodott májszövetek regenerációját
~ gyulladáscsökkentő hatású
~ segíti az ösztrogén lebontását
A máriatövis ajánlott enyhébb emésztési panaszok kezelésre, de hatásos lehet epehólyag-problémák gyógyításában is. Fogyaszthatjuk étrend kiegészítőkként, amik a gyógynövényboltokban vagy gyógyszertárakban kaphatók, illetve tea formájában is, bár ez a formája nem olyan hatásos, mert hatóanyagai nehezen oldódnak ki.
Felhasználása: A tinktúra (alkoholban kiáztatott nagyon erős hatású növényi kivonat – cseppekben adagolják) fokozza az epekiválasztást, és csillapítja a görcsöket. A teaforrázatot enyhe emésztési zavaroknál, valamint az epeműködés zavarainál használják.
Gyakran társítják más gyógynövényekkel pl. gyermekláncfűvel, vérehulló fecskefűvel, articsókával.
Közzétette: www.fenyorveny.hu
Ha tetszett a cikk, oszd meg ismerőseiddel is, még több érdekességért, képért és videóért pedig látogass el FACEBOOK oldalunkra! Csatlakozz PINTERESTÜNKHÖZ és INSTAGRAMMUNKHOZ is! Vagy iratkozz fel a napi HÍRLEVÉLRE, hogy ne maradj le a friss hírekről!
boldognapot.hu