A magas érzelmi intelligencia (EQ) 18 jele
Az érzelmi intelligencia (angolul a megjelölése: EQ) az, ami bennünk van, és kicsit megfoghatatlan. Hatással van arra, hogy hogyan kezeljük viselkedésünket, navigálunk a társadalmi bonyodalmakban és hogyan hozunk személyes döntéseketa pozitív eredmények elérése érdekében.
Évtizedek óta tartó kutatások most azt mutatják, hogy az érzelmi intelligencia a kulcsfontosságú tényező, amely megkülönbözteti a kiemelkedő teljesítményt nyújtó személyeket a többi közül. Az összefüggés annyira erős, hogy a legjobb teljesítményt nyújtó személyek 90 százaléka rendelkezik magas érzelmi intelligenciával.
Annak ellenére, hogy az EQ jelentősége óriási, az érzelmek megfoghatatlan természete miatt nagyon nehéz tudni, mennyi van belőle bennünk, és mit tehetünk azért, hogy fejlesszük, ha hiányzik belőle. Mindig van lehetőségünk elvégezni egy tudományosan megerősített tesztet, például azt, amely a „Gefühlsintelligenz” (Emotional Intelligence) 2.0 című könyvben található.
Sajnos a minőségi (tudományosan érvényes) EQ tesztek nem ingyenesek. Ezért elemeztem az adatokat, amelyeket a TalentSmart tett közzé – több mint egymillió ember tesztelése után -, hogy azonosítsam azokat a viselkedési jeleket, amelyek a magas EQ jellemzői.
Az alábbiakban olyan biztos jelek találhatók, amelyek azt mutatják, hogy magas az érzelmi intelligenciád.
Erős érzelmi szókincsed van
Minden ember átéli az érzelmeket, de csak néhányan tudják azokat pontosan azonosítani, amikor éppen bekövetkeznek. A kutatás azt mutatja, hogy csupán a emberek 36 százaléka képes erre, ami problémát jelent, mert az azonosítatlan érzelmek gyakran félreértésekhez vezetnek, ami irracionális döntéseket és nem produktív cselekedeteket eredményez.
Azok, akiknek magas az EQ-juk, azért tudják megfelelően kezelni az érzelmeiket, mert megértik azokat, és egy széleskörű érzelmi „szótárt” használnak ehhez. Míg sokan egyszerűen azt mondanák magukról, hogy „rosszul érzik magukat”, az érzelmi intelligenciával rendelkezők képesek megjelölni, hogy éppen „ingerültnek”, „frusztráltnak”, „levertnek” vagy „aggódónak” érzik-e magukat. Minél pontosabb a szóválasztásod, annál jobban megérted, hogy éppen hogyan érzel, mi váltotta ki ezt az érzést, és mit kell tenned vele.
Kíváncsi vagy az emberekre
Nem számít, hogy valaki introvertált vagy extrovertált, az érzelmileg intelligens emberek kíváncsiak mindenki iránt, aki körülöttük van. Ez a kíváncsiság az empátia eredménye, ami az egyik legfontosabb kapu a magas EQ-hoz. Minél jobban érdekelnek mások és az általuk átélt helyzetek, annál kíváncsibb leszel irántuk.
Nyitott vagy a változásra
Az érzelmileg intelligens emberek rugalmasak és folyamatosan alkalmazkodnak. Tudják, hogy a változás iránti félelem bénító és komoly fenyegetést jelent a sikerükre és boldogságukra nézve. Felfedezik a közelgő változásokat, és tervet készítenek, ha ezek a változások bekövetkeznek.
Ismered az erősségeidet és gyengeségeidet
Az érzelmileg intelligens emberek nem csak megértik az érzelmeket; tudják, miben jók és miben rosszak. Tudják, hogy kik azok, akik lenyűgözik őket, és milyen környezetben (helyzetekben és emberek között) érhetik el a sikerüket. Az EQ magas szintje azt jelenti, hogy ismered az erősségeidet, és tudod, hogyan használd fel azokat a javadra, miközben nem engeded, hogy a gyengeségeid hátráltassanak.
Jól fel tudod mérni az embereket
Az érzelmi intelligencia nagy része a társadalmi tudatosságban rejlik; az emberek olvasásában, hogy megismerd, miről beszélnek és milyen helyzetben vannak. Az idővel kialakított képességnek köszönhetően kiváló ítélőképességgel rendelkezel az emberekkel szemben. Az emberek számodra nem rejtélyek. Tudod, miről beszélnek, és megérted az indítékaikat, még azokat is, amelyek a felszín alatt rejtőznek.
Nem könnyen bántanak meg
Ha határozottan tudod, ki vagy, akkor nehéznek bizonyul, hogy valaki olyasvalamit mondjon vagy tegyen veled, ami felbosszant. Az érzelmileg intelligens emberek magabiztosak és nyitottak. Lehet, hogy akár viccelődsz is magaddal, vagy hagyod, hogy mások viccelődjenek veled, mert képes vagy meghúzni a határt a humor és az alázkodás között.
Tudsz nemet mondani (magadnak és másoknak)
Az érzelmi intelligencia azt jelenti, hogy tudod, hogyan gyakorolj önuralmat. Késlelteted az azonnali kielégülést, és kerülöd az impulzív cselekedeteket. A San Francisco-i Kalifornia Egyetemen végzett kutatás azt mutatja, hogy minél nehezebb valaki számára a nemet mondás, annál valószínűbb, hogy stressz, kiégés és akár depresszió is éri. A nemet mondás valóban egy nagy önuralmi kihívást jelent sok ember számára. A „nem” egy erőteljes szó, amit nem szabad félned használni. Amikor eljön az ideje, hogy nemet mondj, az érzelmileg intelligens emberek elkerülik az olyan kifejezéseket, mint a „nem tudom” vagy a „nem vagyok biztos benne”. A nemet mondás a meglévő kötelezettségeid tiszteletben tartását jelenti, és lehetőséget ad arra, hogy sikeresen teljesítsd azokat.
Megbocsátod a hibáidat
Az érzelmileg intelligens emberek távol tartják magukat a hibáiktól, de mégis megőrzik azokat emlékeik között. Azáltal, hogy biztonságos távolságot tartanak a hibáiktól, de mégis kéznél tartják azokat, képesek alkalmazkodni és felkészülni a jövőbeli sikerre. Ez a finom önreflexió képessége egyensúlyt teremt a folytonos rágódás és emlékezés között. Túl hosszan elidőzni a hibáidon szorongáshoz és óvatossághoz vezet, míg azok teljes elfelejtése arra kárhoztat, hogy megismételd őket. Az egyensúly kulcsa abban rejlik, hogy képessé tedd a kudarcok átalakítását fejlődési lehetőségekké. Ez arra késztet, hogy minden egyes esés után felállj ismét.
Adsz és nem vársz semmit cserébe
Amikor valaki spontánul ajándékot ad neked, és nem vár semmit cserébe, az erős benyomást kelt. Például lehet, hogy érdekes beszélgetésed volt valakivel egy könyvről, majd amikor egy hónappal később újra találkozol vele, megjelensz nála a könyvvel a kezedben. Az érzelmileg intelligens emberek erős kapcsolatokat építenek, mert folyamatosan gondolkodnak másokról.
Nem őrzöl haragot
Azok a negatív érzelmek, amelyekkel egy harag őrzése jár, valójában egy stresszreakció. Az eseményre való gondolás magával ragadja testedet a harc- vagy menekülési állapotába, ami egy túlélési mechanizmus, amely kényszeríti, hogy állj szemben a veszéllyel és harcolj, vagy fuss a hegyekbe, amikor fenyegetéssel találkozol. Amikor a fenyegetés már nem aktuális, ez a reakció károkat okoz testedben, és súlyos egészségügyi következményekkel járhat az idők folyamán. Valójában az Emory Egyetemen végzett kutatók kimutatták, hogy a stressz fenntartása hozzájárul a magas vérnyomáshoz és a szívbetegséghez. A harag őrzése azt jelenti, hogy stresszt őrzöl, és az érzelmileg intelligens emberek tudják, hogy ezt mindenképp el kell kerülni. A harag feladásával nem csak azonnal jobban érezheted magad, hanem javíthatja az egészségedet is.
Semlegesíted a toxikus embereket
A nehéz emberekkel való foglalkozás frusztráló és kimerítő a legtöbb ember számára. Az érzelmi intelligenciával rendelkező személyek kontrollálják a toxikus emberekkel való interakciókat azzal, hogy érzéseiket ellenőrzik. Amikor szembe kell nézniük egy mérgező személlyel, ésszerűen közelítik meg a helyzetet. Azonosítják saját érzelmeiket, és nem engedik, hogy harag vagy frusztráció táplálja a káoszt. Megfontolják a mérgező személy álláspontját, és képesek megoldásokat találni és közös nevezőt találni velük. Még akkor is, amikor a dolgok teljesen elszabadulnak, az érzelmi intelligens emberek képesek lesznek kezelni a mérgező embert, anélkül, hogy hagyják, hogy az lehúzza őket.
Nem keresed a tökéletességet
Az érzelmi intelligens emberek nem állítják be a tökéletességet célul, mert tudják, hogy az nem létezik. Az emberi lények, természetüknél fogva hibáznak. Ha a tökéletesség a célod, mindig marad egy bosszantó érzés a kudarc miatt, ami arra késztet, hogy feladd vagy csökkentsd erőfeszítéseidet. Inkább azzal töltöd az idődet, hogy sajnálod azt, amit nem értél el, és mit kellett volna másként tenned, ahelyett, hogy előre néznél, izgatott lennél az elért eredményeid miatt és arról, hogy mit fogsz a jövőben elérni.
Értékeled, amit van
Időt szánni arra, hogy elgondolkodj, miért vagy hálás, nem csak helyes dolog, hanem javítja a hangulatodat is, mert csökkenti a stresszhormon kortizol szintjét 23 százalékkal. A Kaliforniai Davis Egyetemen végzett kutatás azt találta, hogy azok az emberek, akik mindennap munkálkodtak azon, hogy hálás attitűdöt alakítsanak ki, jobb hangulatot, energiát és fizikai jólétet tapasztaltak. Valószínű, hogy a csökkent kortizol szintnek meghatározó szerepe volt ebben.
Kikapcsolod magad
Rendszeres időtartamú lekapcsolódás a magas EQ jele, mert segít kontrollálni a stresszt és a jelenben élni. Ha folyamatosan elérhető vagy munkában, akkor folyamatosan stresszhelyzetben vagy kitéve. Az offline maradás és még az, hogy kikapcsolod a telefonodat is, szünetet ad az agyadnak és az elmédnek. Tanulmányok kimutatták, hogy még egy egyszerű e-mail szünet is csökkentheti a stressz szintet. A technológia lehetővé teszi a folyamatos kommunikációt és azt az elvárást, hogy mindig elérhető legyél. Nagyon nehéz stresszmentes pillanatot élvezni a munkán kívül, amikor bármikor jöhet egy e-mail, ami megváltoztathatja a gondolkodási irányodat – és stresszelni fogsz a munka gondolata miatt.
Korlátozod a koffein bevitelt
Túlzott mennyiségű koffein fogyasztása adrenalin felszabadulást idéz elő, és az adrenalin a harcolj vagy menekülj reakció forrása. Ez jó, ha egy medve üldöz téged, de nem olyan jó, ha egy durva e-mailre válaszolsz. Amikor a koffein az agyadat és testedet ezen a túlhangolt stresszhelyzeten kívülre helyezi, az érzelmek átveszik az irányítást a viselkedésed felett. A koffein hosszú felezési ideje biztosítja, hogy ebben a hiperizgatott stressz állapotban maradj, mialatt lassan eltávozik a testedből. Az érzelmi intelligenciával bíró emberek tudják, hogy a koffein bajt okoz, és nem hagyják, hogy legyőzzék őket.
Eleget alszol
Nehéz túlbecsülni az alvás fontosságát az érzelmi intelligencia növelésében és a stresszszint kezelésében. Amikor alszol, az agyad teljesen feltöltődik, és átnézi a nap emlékeit, tárolja vagy kidobálja azokat (ez okozza az álmokat), hogy felébredjél éber és tiszta fejjel. Az érzelmi intelligens emberek tudják, hogy az önuralmuk, figyelmük és memóriájuk csökken, amikor nem kapnak elég – vagy a megfelelő fajta – alvást. Tehát prioritást élvez a jó alvás számukra.
Megállítod a negatív önbeszédet
Minél többet rágódsz a negatív gondolatokon, annál nagyobb hatalmat ad nekik. A legtöbb negatív gondolatunk csak azok: gondolatok, nem tények. Ha úgy érzed, mintha valami mindig vagy soha nem történne meg, az csak az agyad természetes hajlama arra, hogy fenyegetéseket érzékeljen (felfújva az esemény gyakoriságát vagy súlyosságát). Az érzelmi intelligens emberek elválasztják a gondolataikat a tényektől annak érdekében, hogy kiszabaduljanak a negativitás ördögi köréből, és pozitívabb, új szemléletet alakítsanak ki.
Nem engeded, hogy bárki korlátozza az örömödet
Ha az örömöd és elégedettséged mások véleményéből származik, akkor már nem te vagy a saját boldogságod ura. Az érzelmi intelligens emberek jól érzik magukat azokkal a dolgokkal, amiket elértek, és nem engedik, hogy mások véleménye vagy gúnyos megjegyzései elvegyék tőlük azt. Bár nem lehetséges teljesen kikapcsolni a reakcióidat mások véleményére, nem kell összehasonlítanod magad másokkal, és mindig fogadhatod mások véleményét „egy csipetnyi sóval”. Így bármit is gondolnak vagy csinálnak mások, az önbecsülésed belülről fakad.
Fordította és Közzétette: Sandal-Bárány Tünde Nikoletta / www.fenyorveny.hu
Ha tetszett a cikk, oszd meg ismerőseiddel is, még több érdekességért, képért és videóért pedig látogass el FACEBOOK oldalunkra! Csatlakozz PINTERESTÜNKHÖZ és INSTAGRAMUNKHOZ is! Vagy iratkozz fel a napi HÍRLEVÉLRE, hogy ne maradj le a friss hírekről!
wakingtimes.com