A kakukkfű jótékony hatásai
A kakukkfű és annak olaja már több ezer éve része a hagyományos gyógyítási eljárásoknak az egész mediterrán térségben és azon túl is. A kakukkfűnek nemcsak az illata kellemes, hanem magas timol tartalmának köszönhetően egészségvédő hatással rendelkezik és egészségvédő tulajdonságai is jelentősek. A sokoldalú olaj jól működik a párologtatókban vagy testápoló termékek összetevőjeként. Használjuk óvatosan, mivel kis mennyiségben is irritálhatja a bőrt és a nyálkahártyát.
A kakukkfű −népies nevein balzsamfű, démutka, kakucskafű, thimián, tömjénfű− nemesített és vadon élő fajtáinak száma meghaladja a háromszázat. Évelő növény, amely Európában szinte mindenhol fellelhető, rendszerint május és október között virágzik. A gyógyászatban a főként a virágait és leveleit hasznosítják frissen, vagy szárítva. Már az ókorban felismerték gyógyhatásait, az egyiptomiak és az etruszkok a mumifikálás során alkalmazták, hiszen a kakukkfű remek antibakteriális tulajdonságokkal rendelkezik, valamint az egyik leghatékonyabb természetes tartósítószer. A görögök torokproblémáikat kezelték mézzel kevert kakukkfűvel, míg a romai katonák a csaták előtt főzetével locsolták le magukat. Úgy vélték, a növényből erőt és bátorságot nyernek. A középkorban az emberek gyakran helyeztek a párnájuk alá egy kis csokor kakukkfüvet bízva abban, hogy így elkerülhetik a rémálmokat, a kor dámái pedig, jókívánságként, virágzó kakukkfűszárat hímeztek a harcba induló katonák lovagi jelvényeire. A kakukkfű enyhíti a migrénes fejfájást és a menstruációs görcsöket, fertőtlenítő hatásának köszönhetően a népi gyógyászat a légúti- és húgyúti fertőzések kezelésére használja, ahogyan a méregtelenítésben is jó szolgálatot tesz.
A friss kakukkfű 65 százaléka víz, valamint bővelkedik növényi rostokban, fehérjékben, és ásványi anyagokban: elsősorban káliumban, kalciumban, nátriumban, foszforban, vasban, magnéziumban, cinkben, rézben és mangánban. Fontosabb vitaminjai az A-, B1-, B2-, B3-, B5-, B6- és a C-vitamin, nagyobb mennyiségben tartalmaz aminosavakat, elsősorban leucint, izoleucin, lizint, treonint, valint és a hangulatért felelős triptofánt.
A kakukkfű szervezetre gyakorolt jótékony hatásait főleg a benne található illóolajoknak –timol, karvakrol, acineol, borneol és linalool− köszönheti.
Erős antibakteriális tulajdonságokkal rendelkezik, csökkenti, illetve megszünteti a fertőzéseket, hatásos ellenszere a Candida albicans gombának.
Illóolajai mérséklik a megfázásos légúti panaszok miatt kialakuló nehézlégzést, kitisztítják az orrjáratokat.
Gyulladásgátló hatása révén kezeli a szájüregi- és a torokgyulladást. Főzete nyákoldó és köptető, gyógyítja a hörghurutot, míg a kakukkfű rágcsálásával csillapítható a makacs köhögés. Hatékony görcsoldó, ezáltal sikeresen alkalmazható fájdalmas menstruáció, valamint has- és migrénes fejfájás esetén, ahogyan a bél- és epegörcsöt is enyhíti.
Külsőleg borogatásként, vagy lemosóként alkalmazva nyugtatja az irritált, gyulladt, aknés vagy pattanásos bőrt, ahogyan a horzsolások, csípések kezelésére is alkalmas. Vízhez kevert illóolaja szabályozza a fejbőr faggyúmirigyeinek működését, csökkenti a haj zsírosodását.
A kakukkfű fogyasztása javítja az étvágyat, ideális emésztésserkentő, tisztítja és fertőtleníti a bélrendszert, valamint a húgyutakat.
Erősíti az immunrendszert, felveszi a harcot a rákot, gyulladásokat és a bőr gyorsabb öregedését okozó szabad gyökökkel, flavonoidjai hozzájárulnak a sejtek egészségesen tartásához és megújulásukhoz. A daganatok közül elsősorban a mell- és a vastagbélrák megelőzésében és kezelésében kaphat szerepet.
A kakukkfű szétmorzsolt friss leveleinek illata is gyógyító hatású: erőteljes hangulatjavító, enyhíti a depressziót és a stresszes állapotot, kiváló álmatlanság ellen.
Mérsékli a magas vérnyomást, fokozza a vörösvérsejtek termelődését, ezáltal segít megszüntetni a vérszegénységet, valamint a véráram szabályozásával gyorsítja a kisebb sebek gyógyulását. Eltávolítja a bélrendszerből az élősködőket, kihajtja a felgyülemlett felesleges vizet és a lerakódott káros anyagokat, ezzel támogatja a szervezet természetes méregtelenítő folyamatait, ráadásul a fogyókúrák sikeréhez is hozzájárul.
A LÉGZŐSZERVEK EGÉSZSÉGÉNEK TÁMOGATÁSA
A kakukkfűolaj segít a légutakról eltüntetni a felesleges nyálkát, amiben felszaporodhatnának a torokgyulladást vagy influenzát okozó mikróbák, így az olaj ideálisan használható a hideg okozta betegségek megelőzésében (torokfájás, felsőlégúti betegségek pl.). A kakukkfű illóolajainak köszönhetően képes arra, hogy megszüntesse a bakteriális megbetegedéseket, derül ki a Teikyo Egyetem Orvosi Mikológiai Intézetének 2001-es tanulmányából. A kutatók azt is megjegyezték, hogy a magas olajtartalmú kakukkfű hatékonyabbnak bizonyult, mint a hideg éjszakának kitett példányok.
FERTŐTLENÍTÉS
A kakukkfű fenoljainak köszönhetően erős antiszeptikus tulajdonságokkal bír. Az I. világháborúban a kakukkfű fenoljait felhasználták mint antiszeptikus szert és természetes háztartási tisztítószerekbe is belekeverték. A kakukkfűolaj még az antibiotikum rezisztens törzsek, a Staphylococcus és Streptococcus baktériumokat is képes elpusztítani, valamint a Candidát is. Néhány cseppet öntve egy folyadékba kiváló szájvíz is lehet, így a rossz leheletet és a fogínygyulladást is meg lehet vele előzni. Háztartási fertőtlenítőhöz keverjünk össze néhány csepp antimikrobás olajat, pl. rozmaringot a kakukkfűolajjal.
A FEJTETŰ KIIRTÁSA
A kakukkfű tisztító ereje kiterjed a parazitákra is. A laboratóriumi vizsgálatok igazolták, hogy a kakukkfűolaj, illóolaja, ecet és víz keveréke képes megölni a fejtetveket is.
FÁJDALOMCSILLAPÍTÁS
A bőrre tett kakukkfű ellazít és olajának a bőrbe dörzsölése stimulálja a vérkeringést, enyhíti az izomfájdalmat és az ízületi fájdalmat.
Mit mond a tudomány?
Többféle növény Helicobacter pylori –a leggyakoribb emésztőrendszeri kórokozó, kapcsolatba hozható a gyomorfekély és a gyomorrák kialakulásával– ellenes hatását vizsgálták az izraeli Food Engineering & Biotechnology Faculty kutatói. Megállapították, hogy a fahéj alkoholos kivonata mellett a kakukkfű vizes kivonata gátolja a leghatékonyabban Helicobacter pylori növekedését és aktivitását. A vizsgálat eredményeit a The Journal of Applied Bacteriology szaklapban jelentek meg.
Felhasználása:
Bakteriális fertőzések
Bőrgyulladások
Depresszió
Ekcéma
Emésztési problémák
Fájdalmas menstruáció
Fertőtlenítés
Féreghajtás
Görcsök (epe, has, bél)
Hörghurut
Köhögés
Magas koleszterinszint
Magas vérnyomás
Méregtelenítés
Migrénes fejfájás
Nyákoldás
Rákmegelőzés
Rovarcsípések
Sebgyógyítás
Stressz
Torokgyulladás
Vérszegénység
Kakukkfű tea készítése:
Forraljunk fel 2 dl vizet.
Forrás közben tegyünk bele egy teáskanálnyi kakukkfüvet.
1 percig főzzük.
10 percre hagyjuk lefedve.
Szűrjük le, és azonnal fogyasszuk.
Fertőtlenítő és antibakteriális hatása miatt a szezonális, légúti megbetegedések (influenza, megfázás) megelőzésére és kezelésére kifejezetten ajánlott, ahogyan a makacs köhögés és asztma enyhítésekor is hasznunkra lehet. Ehhez naponta 2-3 csésze kakukkfű teát kell inni, amivel a vérszegénységet is kezelhetjük. Ha a kakukkfű teát ízesítés nélkül fogyasztjuk, felfrissíti a leheletet.
Elsősorban kisgyermekeknél a hurutot úgy is kezelhetjük, ha 1 liter erős kakukkfű teát öntünk a fürdővizükbe. Felnőttek esetében a kakukkfüves fürdő nyugtató hatású, ezt kb. 2-3 liter tea hozzáadásával érhetjük el.
Általános immunerősítésre napi egy csésze elegendő, amennyiben inhalálunk vele, megszüntetheti a makacs orrdugulást.
Emésztési zavarok vagy puffadás ellen az étkezést követően fogyasszunk el egy csészével.
Vízhajtó, féreghajtó és enyhe hashajtó, ezáltal elősegíti a méregtelenítő kúrák, és a fogyókúra eredményességét. Fejfájás, menstruációs panaszok és stressz esetén már egy pohár kakukkfű tea enyhítheti a tüneteket.
Mivel megemeli a vérnyomást, a magas vérnyomásban szenvedők nem fogyaszthatják.
Közzétette: www.fenyorveny.hu
Ha tetszett a cikk, oszd meg ismerőseiddel is, még több érdekességért, képért és videóért pedig látogass el FACEBOOK oldalunkra! Csatlakozz PINTERESTÜNKHÖZ és INSTAGRAMMUNKHOZ is! Vagy iratkozz fel a napi HÍRLEVÉLRE, hogy ne maradj le a friss hírekről!
.gyogynoveny-volgy.com