20 dolog, miért tartsunk Epsom sót a lakásunkban
Talán hallottunk már az Epsom sóról, ha másként nem, magnézium-szulfátként. Természetes ásvány, melyet ebben a formában számos helyen megtalálhatunk. Értékét a gyógyászatban régóta ismerik, többféle terápiás felhasználása van. Fürdősóként igen gyakran alkalmazzák, de belsőleg szintén, bizonyos állapotok kezelésére.
Jelen van egyes ásványvizekben, értékesnek tartják az ortodox és alternatív gyógyászatot használó szakemberek is. A magnézium létfontosságú szerepet játszik szervezetünk megfelelő működésében, de sajnos nem fogyasztunk belőle eleget.
Vannak élelmiszerek, melyekben bőven megtaláljuk, így a zöld leveles zöldségekben, a sütőtök magokban, a brazil dióban, szezámmagban, mandulában, kesudióban, szójababban, búzakorpában, korianderben, zsályában, fodormentában, a barna rizsben és a banánban. Ám még így sem biztos, hogy elegendő mennyiséghez jutunk a magnéziumból.
Lássuk hát, miért fontos, hogy legyen otthon Epsom só!
1. A test relaxálása
Ha feloldjuk a sót meleg vízben – fürdővíznek -, könnyen felszívja a bőr és azonnal dolgozni kezd a szervezetben, enyhítve a stresszt. Hozzájárul a szerotonin termeléshez és csökkenti az adrenalin hatását. A magnézium a sejtek energiatermelésben is segít – szorongás nélkül új erőre kaphatunk.
2. Fájdalom- és görcs csökkentő
Ahogy felszívódik a bőrben, az Epsom só enyhíti az izomfeszülést, a fájdalmat, az ízületek gyulladását. Ugyancsak fürdővízként használjuk! A fáradt lábakon is segít.
3. Izom- és idegműködés
A magnézium-szulfátnak más pozitív hatása is van a feszülés, fájdalom és görcs oldásán túl, segíti az enzim funkciókat, szabályozza a folyadék-retenciót a sejtekben, megkönnyíti a szervezet kalcium-felhasználását, javítja a kémiai jelek továbbítását az idegrendszerbe.
4. Az artériák egészsége
Az Epsom só előnyös hatással van a vérkeringésre és megelőzi a súlyos szív- és érrendszeri betegségeket, csökkentve a gyulladást és védve az artériák rugalmasságát. Így kisebb a vérrögképződés és plakk-felhalmozódás valószínűsége. Fürödjünk Epsom sós vízben 3-4-szer hetente és mérsékeljük a stresszt, csökkentsük vérnyomásunkat, javítsuk szív- és érrendszerünket!
5. Szabályozza a vércukorszintet
A mangézium szulfát segít javítani a test azon képességét, hogy előállítsa és használja az inzulint. Gyakori alkalmazása, akár szájon át történik, akár bőrön keresztül, segít a vércukorszint szabályozásában, csökkentve ezzel a diabétesz kockázatát és feljavítva a teljes napi energiaellátottságunkat.
6. Enyhíti a székrekedést
Az Epsom só egyik legnépszerűbb felhasználási módja – oldjunk fel egy teáskanálnyit belőle egy csésze meleg vízben és igyuk meg. Csupán napi egyszer éljünk ezzel a módszerrel. Ha ez a sós trükk sem segít pár napon belül a székrekedésen, forduljunk orvoshoz.
7. Segít a szálkák eltávolításában
Amennyiben makacs szálkával van dolgunk, áztassuk Epsom sós meleg vízbe a kérdéses testrészt vagy végtagot, pár percre. A magnézium-szulfát csökkenti a gyulladást a seb körül, felpuhítja a szálkát és sokkal egyszerűbben ki lehet majd venni.
8. Nyugtató a rándulásokra és zúzódásokra
A gyulladásgátló Epsom sót a rándulásokból, zúzódásokból származó sérülések nyugtatására is használhatjuk. Csupán adjunk két csészényi sót a fürdővízhez és áztassuk benne a fájós végtagot.
9. A lábak természetes egészsége
Az Epsom sós áztatás a láb egyéb problémáin is segít: alkalmas a lábgombásodás, valamint a lábkörmök gombás fertőzésének kezelésére. Adjunk fél csésze Epsom sót a meleg vízhez és áztassuk a lábunkat, amíg jól esik (vagy amíg a víz kihűl). Enyhülni fog az égető, viszkető érzés és felgyorsul a gyógyulás.
10. Köszvény enyhítése
Adjunk 1-2 evőkanálnyi Epsom sót forró vízhez és áztassuk benne a köszvényes végtagot. A magnézium-szulfát gyorsan beszívódik a bőrbe, eljut a duzzadt, fájó ízületekhez. Segít enyhíteni a fájdalmat és a gyulladást.
11. Bőrhámlasztás
Ha egy marék Epsom sót használunk a nedves bőr „radírozására”, könnyedén eltávolítjuk az elhalt sejteket, hozzájárulva ahhoz, hogy a bőrünk egészségesebb és ragyogóbb legyen. Alkalmazzuk a kezelést a kezeken, lábakon és bárhol másutt a testen.
12. Természetes arctisztító
Mielőtt aludni térünk, keverjük össze az általában használt tisztítónkat egy teáskanál Epsom sóval, és alkalmazzuk naponta a kezelést. De készíthetünk hámlasztó maszkot csak az Epsom sóból is: vágjunk finomra egy érett paradicsomot, keverjünk össze vele egy pürésített tojás fehérjét, adjunk hozzá fél teáskanálnyi B5 vitamin port, egy teáskanálnyit az Aloe Vera gélből és az Epsom sóból, majd cseppentsünk a keverékbe pár csepp kakukkfű illóolajat. Vigyük fel az arcra a keveréket 15 percre, majd haszáljunk kézmeleg vizet, és öblítsük le a bőrt.
13. Pattanások elkerülése
Alkalmazzuk az Epsom sót arra, hogy az elhalt sejteket, valamint az olajat a pórusokból eltávolítsuk. Először radírozzuk le az arcot: keverjünk össze egy teáskanál Epsom sót és 4 csepp jódot egy fél csészényi forró vízben. Kevergessük, amíg a só teljesen fel nem oldódott és hagyjuk a mixet hűlni, de még melegen használjuk. Masszírozzuk a keveréket a bőrbe, amely a pattanások miatt érintett, hagyjuk megszáradni és mossuk le az arcot meleg vízzel. Majd tapogassuk szárazra a törölközővel.
14. Eltávolítja a hajban felhalmozódott formázó termék-maradványt
Okos megoldás az Epsom só arra, hogy megszabaduljunk a hajban felgyűlt termékmaradványoktól. Keverjünk össze egy csésze sót és ugyanennyi citromlét 3,7 liter vízzel. Fedjük be és hagyjuk állni 24 órát, mielőtt használjuk. Ezután egyszerűen öntsük a fejünkre a keveréket és engedjük rajta állni 15-20 percet. Ha eleget pihentettük, mossunk hajat és kondicionáljuk, ahogy szoktuk.
15. Dúsítsuk a hajat
Keverjünk össze egyenlő arányban természetes, szulfátmentes mély kondícionálót és Epsom sót. Melegítsük fel a mixet, kissé a testhőmérsékletnél magasabb hőfokra, majd dolgozzuk bele a hajszálakba. Hagyjuk állni a fejen 15-20 percet, majd öblítsük ki. Rázzuk meg a hajkoronát, ahogyan a reklámokban szokás.
16. Mossuk ki az edényeket és a serpenyőket
Szórjunk kis mennyiségű Epsom sót a nagyon piszkos edényekre, mielőtt megsúrolnánk őket. A sókristályok koptató tulajdonsággal bírnak, ezért hozzásegítenek a makacs szennyeződések lekaparásához, anélkül, hogy megsértenénk az edényt.
17. Tisztítsuk meg a csempét és a fugákat
Tiszta és mutatós csempe, valamint fuga is elérhető az Epsom sóval. Keverjünk össze egyenlő arányban sót és folyékony mosogatószert, így egy igen hatékony tisztítószert kapunk. Vigyük fel a piszkos vagy foltos felületekre a konyhában, fürdőszobában, vagy akár kültéren. Áztassuk a felületen a mixet pár percig, majd súroljuk, ahogy szoktuk és öblítsük le.
18. Alkalmazás kézmosóként
Kímélő és hidratáló kéztisztítót kapunk, ha Epsom sót és babaolajat keverünk össze egyenlő arányban. Tároljuk üvegben, így bármikor használatba vehetjük.
19. Távolítsuk el a mosószer-maradványokat
Idővel a mosószerek és egyéb tisztító alkalmatosságok maradványai felhalmozódnak a gépeink belsejében. Az Epsom sóval eltávolíthatjuk őket, így a masina továbbra is hatékonyan dolgozik majd. Töltsük fel az üres mosógépet forró vízzel, majd egy rész ecetet és egy csésze Epsom sót töltsünk bele. Hagyjuk egy percig dolgozni a gépet, majd állítsuk le a programot és hagyjuk az oldatot egy óra hosszáig „dolgozni” a gépben.
20. Epsom só a kertben
Az Epsom sónak a kerti munkák során is hasznát vesszük: a magnézium-szulfátot használhatjuk a növények megtermékenyítéséhez, a gyep üdébbé tételéhez, a nem kívánatos rovar kártevők távol tartásához és ahhoz is, hogy a csigák garázdálkodását megelőzzük.
Közzétette: www.fenyorveny.hu
Ha tetszett a cikk, oszd meg ismerőseiddel is, még több érdekességért, képért és videóért pedig látogass el FACEBOOK oldalunkra! Csatlakozz PINTERESTÜNKHÖZ és INSTAGRAMMUNKHOZ is! Vagy iratkozz fel a napi HÍRLEVÉLRE, hogy ne maradj le a friss hírekről!
napidoktor.hu